"Piri Reis" belgeseli görücüye çıkıyor

Yaşamından 500 yıl sonra bile, kartografya tutkusu ve bilimsel yönleri ile kendisinden bahsettirmeyi başarmış olan Türk denizcimiz; Piri Reis yeniden sahneye çıkıyor.

BÜYÜK DENİZCİMİZ YENİDEN SAHNEYE ÇIKIYOR

Yaşamından 500 yıl sonra bile, kartografya tutkusu  ve bilimsel yönleri ile kendisinden bahsettirmeyi başarmış olan Türk denizcimiz; Piri Reis yeniden sahneye çıkıyor.

 

Yapımcılığını Gülşah Çeliker’in üstlendiği ve bu yaz ortasında çekimlerine başlanacak olan belgesel başta Portekiz  olmak üzere İspanya , İtalya, Güney Amerika , İran , İstanbul ve Çanakkale’de çekimlerin start alacağı günü sabırsızlıkla bekliyor.

Üç ana tema ile çekilecek olan belgesel  film ilk olarak; Topkapı Sarayı’nda  o eşsiz haritanın bulunması ve haritayı ortaya çıkartan iki Alman profesörün hikayesini , ikinci olarak, İspanyol Musevilerinin, Kemal ve Piri Reisler sayesinde Osmanlı Ülkesine ve İstanbul’a getirilmesini , son olarak da;  Hürmüz Kuşatması ve Piri Reis’in hüzünlü ve trajik ölümünü konu alacak.

Yapılan araştırmalarda Portekiz , Rus ve Türk arşivlerini kullanan , pek çok Türk ve yabancı bilim adamıyla çalışan Gülşah Çeliker, belgesel çekiminde kullanılacak geminin yapımında da oldukça titizleniyor.

Piri Reis’in haritasının bu kadar eşsiz kılınmasının nedenini, haritanın Coloumb’un kayıp Amerika haritasından yararlanılarak çizilmiş olduğunu söyleyen Çeliker; haritanın kaybolan diğer iki parçası ile tam bir dünya haritası olduğunu ve çizimlerinde toplam 20 farklı  haritadan yararlanıldığını belirtiyor.

Ayrıca belgeselde, Piri Reis’in Kitab-ı Bahriyesi ile birlikte bu son derece zeki ve çalışkan kaptanın ne denli değerli bir kartograf ve bilim adamı olduğundan da  bahsedeceklerini de söyleyen Çeliker,  Piri Reis’in, dünya haritaları ve eserleri ile tanınan  bir Türk markası olduğunu da söylüyor. Uluslararası standartlarda  hazırlanacak belgeselin, dünyada da kesinlikle ses getireceğine inanıyor ve şimdiden History Channel, National Geographic gibi global belgesel kanalları ile grumbler yapıldığını belirtiyor.

Haber: Mehmet Cem YILDIRIM

DenizHaber.Com

YORUM EKLE
YORUMLAR
- 13 yıl Önce

Dunyaca unlu denizcimiz Piri Reis i gundeme getirdigi icin buradan arkadasımıza tesekkulerimi iletmek istiyorum ve bu konudakı yeni yazısını merakla bekledigimi soylemek istiyorum

Kutluay DENİZ
Kutluay DENİZ - 13 yıl Önce

iyi günler,

Gülşah hanımın çalışmalarında başarılar dilerim. Ancak Metin SOYLU kardeşimizin Piri Reis Haritası nın şifresi isimli kitabındaki tespitleri burada yayınlarsanız daha çarpıcı olur ve bence denizhaber olarak Gülşah hanım ve Metin beyi buluşuurp söz konusu projede beraber çalışmaları sağlanırsa Türk denizciliğine büyük bir hizmet vermiş olursunuz ve ortaya daha çarpıcı belgesel çıkar kanatini taşımaktayım.selamlar-Kutluay DENİZ

zehra kuzucu
zehra kuzucu - 13 yıl Önce

gülşah hanıma başarılar dilerim. umarım belgesel istenilen başarıya ulaşır ki başarılı olacağına da eminim.

murat  can
murat can - 13 yıl Önce

Bu belgesel, nerdeyse tamamen dış kaynaklara dayanan ve hala bulunamayan bir harıta üzerine inşa edilen ve hiçbir bilimselligi olmayan bir belgeselden öteye gidemeyecektir....

BEKLEYİP GÖRECEZ....

Kemal Heper
Kemal Heper - 13 yıl ÖnceSayın Gülşah Çeliker,

Türklerin değerlerini kendilerine ve dünyaya tanıtma çabasıyla çıktığınız yolculukta size ve size destek olanlara minnet duygularımı ifade etmek istiyorum.

Keşke elimden daha fazlası gelebilse.

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176