Personeliyle birlikte sır olan gemi

Bir buçuk yıl önce Ambarlı Limanı'ndan 10 personeliyle Libya'ya yola çıkan 'Rahma' gemisi hâlâ kayıp. Geminin batıp batmadığı da kanıtlanmış değil.

Personeliyle birlikte sır olan gemi
Sonat CANIDAR / SABAH

Eski adı Kosova olan, 1958 yapımı "Rahma" isimli yük gemisi Ambarlı Limanı'ndan 12 Mart 2003'te yola çıktı. TM Contaıner Lines Uluslararası Taşımacılık Ltd. şirketine ait gemi, 10 personelle Libya'ya doğru rota çizdi. Porselen ve bakır tel taşıyan geminin 15 gün içinde bitmesi gereken seferi uzadıkça uzadı. Kimse bir daha personelden haber alamadı. Geminin aşçısı Kadir Bidav'ın kız kardeşi Songül Erdoğan bu garipliği şöyle anlatıyor: "Ağabeyim hep arardı, ama bu kez hiç aramadı. Şüphelendik. Gemi yola çıktıktan 15 gün sonra firmayı aradık, bize hiçbir sorun olmadığını söylediler, bir süre sonra bu sefer gemi arıza yaptı onu çekmek için bir gemi gönderiyoruz; dediler. Bu şekilde bir ay daha oyaladılar bizi." İki ay sonra yakınlarıyla ilgili endişe duyanlar tek tek savcılıklara başvurmaya başladı. Sır olan gemiyle ilk seferine çıkan 19 yaşındaki Erdem Şengül'ün ağabeyi Adem Şengül, şirket yetkililerinin çelişkili açıklamalaryaptığını şöyle anlattı: "Kardeşimin ilk seferi olduğu için zaten endişeliydik. Bir de şirket bizi iki ay oyalayınca diğer personelin yakınlarının numaralarını istedim. Onlarla irtibata geçmek istiyordum. Ama şirket, personel yakınlarının telefonlarının kendilerinde olmadığını söylediler. Böyle bir şey mümkün mü?"

SAVCILIK DEVREDE
Daha sonra savcılıklara yapılan başvurularla birlikte geminin kayıp olduğu, battığı ya da batırıldığı araştırılmaya başlandı. Şirket de, gemi personelinin yakınları savcılık kapılarını aşındırmaya başladıktan sonra gemilerinin kayıp olduğunu bildirdi. Ailelerin avukatı Turan Aydoğan "Soru işaretleri, bilinmeyenler çok. Bilinen bir tek gerçek var; o da bir geminin on personeliyle birlikte 'sır' olduğu" diyor. Ortaya çıkan bir diğer gerçek, gemi ve gemi personelinin sigortasız oluşu. TM Contaıner Lines Uluslararası Taşımacılık Ltd olarak faaliyet gösteren firma Libyalı Şahap Kerküklü'ye ait. Şirketin genel müdürüyse Selma Asker. Selma Asker ise konunun gereksiz yere uzatıldığı kanısında.

YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190