Patriot Füzesi Yüklü Gemiye El Konuldu

Finlandiyalı yetkililer Çin'e giden bir gemide bulunan çok miktarda füze ve patlayıcının nereye gönderildiğini ortaya çıkarmaya çalışıyor.

Patriot Füzesi Yüklü Gemiye El Konuldu

Finlandiyalı yetkililer Çin'e giden bir gemide bulunan çok miktarda füze ve patlayıcının nereye gönderildiğini ortaya çıkarmaya çalışıyor.

Man Adası bandıralı MS Thor Liberty gemisinde 69 Patriot anti-füze bataryası bulunduğu açıklandı.

ABD üretimi Patriot füzeleri genelde sadece ülkenin müttefiklerine satılabiliyor.

Polis ülkenin güneyindeki Kotka limanında, el konulan geminin 32 kişilik mürettebatını sorguluyor.

Finlandiya medyasında Çin'e giden geminin rotası üzerindeki Güney Kore'de limana yanaşacağı haberleri yer alıyor, ancak Finlandiyalı yetkililer iddiaları doğrulamadı.

Finlandiya İçişleri Bakanı Paivi Rasanen füzelerin üzerinde 'havai fişek' yazılı konteynerlede bulunduğunu söyledi.

Almanya'nın kuzeyindeki Emden'den 13 Aralık'ta yola çıkan MS Thor Liberty, iki gün sonra gümrük kayıtlarına göre çıpa zinciri yüklenmesi için Kotka'ya demir atmıştı.

Liman çalışanları açık ihracat kafeslerinde dikkatsizce stoklanmış görünen patlayıcılarla karşılaşınca şüpheye kapıldıklarını söylüyor.

Deniz trafik görevlilerinin rutin kontrolü sonucu, gemide nitroguanidin adlı patlayıcıdan 160 ton bulunduğu belirlendi. Söz konusu patlayıcı ve füzelerin yetkililere verilen beyanatta yer almadığı kaydediliyor.

Geminin sahibi olan Danimarkalı Thorco Shipping şirketi, haberi şaşkınlıkla karşıladıklarını, konuyla ilgili bilgileri olmadığını söyledi.

Kayıtlara göre, geminin varış noktası Çin'in Şanghay limanı olacaktı. Ancak patlayıcı ve füzelerin nereye götürülüyor olduğuna ilişkin net bir bilgi yok.

Fin İçişleri Bakanı Rasanen daha önce böyle bir vakayla karşılaşmadıklarını söylüyor.

Gümrük ve polis yetkilileri ihracat ve silah kaçakçılığı yasalarının ihlali olup olmadığı konusunda iki yönlü bir soruşturma başlattı.

Patriot füzelerini üreten Amerikan Raytheon şirketinin sitesinde yer alan bilgilere göre, füzeler "Amerikan ve müttefik kuvvetlere sağlanıyor". Füzeyi kullanan ülkeler arasında Güney Kore de yer alıyor.

YORUM EKLE
YORUMLAR
- 7 yıl Önce

İddiaya göre gemide seyir bölgesine ait haritalar yok imiş.Fırtınadan sakınmak için Nötö adasına bir kılavuzdan aldıkları sözlü yardım ile demirlemişler.banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176