Pasifik Hayalini Fırtına Vurdu

Kürek çekerek tek başına Pasifik’i geçmeyi deneyen Sarah Outen’in macerası fırtınaya takıldı. Teknesi devrilen ve ölümle burun buruna gelen İngiliz sporcuyu yetkililer kurtardı.

Pasifik Hayalini Fırtına Vurdu

Macera tutkunu İngiliz sporcu Sarah Outen’ın rekor denemesi neredeyse ölümle sonuçlanıyordu.

2009 yılında Hint Okyanusu’nu kürek çekerek geçen ilk kadın olan 26 yaşındaki Sarah Outen, bu yıl Nisan ayı sonunda Pasifik Okyanusu’nu tek başına geçmek için yola çıktı. Dünyayı tekne ve bisikletle dolaşma gibi iddialı bir projenin parçası olan macera, Japonya’nın Pasifik sahilindeki Çoşi kentinden başladı ve 8 bin km sonra Kanada’nın Vancouver kentinde sona ermesi planlanıyordu. Teknesine 6-7 aylık gıda, jeneratör, uydu telefonu, navigasyon aleti ve denizden su içmek için ‘arındırıcı’ alan Outen’in rekor denemesi kısa sürdü. Önceki gün fırtınaya yakalanan Outen’in teknesi su almaya başladı ve kısa süre sonra da battı. Saatlerce yardım bekleyen İngiliz sporcuyu, Japon Sahil Güvenlik yetkilileri kurtardı. Ancak rekor deneme ekibinden olan batan diğer teknede bulunan bir kişiye ulaşılamadı.

 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Niyazi DENİZ
Niyazi DENİZ - 7 yıl Önce

Okyanunu kürekle geçmeyi planlayan biri için fırtına nasıl bir engel oluşturabilir anlaşılır değil. Yani böyle bir sefere hazırlanırken fırtınayı atlamış olmazlar herhalde. 2 tekne birden su almaya başladı açıklaması pek gerçekci görünmüyor.

İyi tarafı diğer maceracı Charlie Martell de kurtarıldı.

Bu kadar navigasyon cihazının olduğu bir teknede kurtarılmasa garip olurdu. Ama o kadar zaman denizde kalabildiğine göre teknenin su alma nedeni garip duruyor.

Bizim Sadun Boro 70lerde dünya turuna çıktığında şimdiki cihazlar filan yanında yoktu. Sekstantla başardı. Yani asıl başarı budur.

İşin bir de şu tarafı var. Bir tekneyi kurtarmak için bir sürü yer taranıyor, helikopter kaldırılıyor. O kadar romörkör, helikopter, planör az maliyet değil. Hani can para ile ölçülmez ama kurtarma mayiyetleri vergi veren çalışan insanların ceplerinden çıkıyor. Maceraya atılan kişinin bunların hepsini bir değerlendirmesi lazım.

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176