Pasha Gemisi Kaptanı, Kazayı Anlattı...

Erdek ilçesi Narlı Köyü Limanı'na çekilen 59 metre uzunluğundaki kuru yük gemisinin kaptanı Ekrem Doğru, kaza ile ilgili açıklamalarda bulundu

Pasha Gemisi Kaptanı, Kazayı Anlattı...

Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğüne bağlı römorkör ve kurtarma gemileri eşliğinde Erdek ilçesi Narlı Köyü Limanı'na çekilen 59 metre uzunluğundaki kuru yük gemisinin kaptanı Ekrem Doğru, kaza ile ilgili açıklamalarda bulundu

 Kazanın gemi seyir halindeyken olduğunu söyleyen kaptan Doğru, "Saat 14.30 sıralarında seyir halindeyken yanımızdan geçen gemi ve balıkçı teknelerinin dalgaları nedeniyle gemi 4-5 derece yan yattı. Ggemi yükünün yüklendiği esnada ambarda kullanılan ve gemi yükünü sabitleyen hava yastıkları dayanamayarak patladı. Gemi üzerinde bulunan konteynır ve suntalar ise yükü bağlamakta kullanılan mapanın kopması sonucu denize döküldü. Bir süre sonra gemi yaklaşık 50 derece sancak tarafına yattı. Yaptığımız yardım çağrısı sonrasında gelen kurtarma ekipleri, personeli tahliye etti. Yaralanan personelim yok" şeklinde konuştu.

 Halen Narlı Limanı'nda demirli olan bin 700 tonluk kuru yük gemisi PASHA, kendi imkanları ile kurtarılarak rotasına devam edecek.

YORUM EKLE
YORUMLAR
T.C.Müh.Kaptan Refik Akdoğan
T.C.Müh.Kaptan Refik Akdoğan - 5 yıl Önce

Demek istifte şimdi hava yastıkları da kullanılıyor. Ama yastıklar
dayanıklı değilmiş, yanından geçen gemilerin oluşturduğu dalgaların yalpası yastıkları patlatmış.Gerçeği öğrenmeyi çok isterim doğrusu. Bilenlewrden açıklama gelirse evinirim.Alklah selamet versin.
www.refikak dogan.com

akın güneri
akın güneri - 5 yıl Önce

refik hocamızın dediği gibi bende bu haberden bişey anlamadım.(hava yastığı) çok ilginç bi haber. Hava muhalefetinden dolayı laşing kopmuş olabilir. Hemde marmara denizinde buna şükür iyiki o gemi çanakkale den aşağı geçmemiş.

sailor
sailor - 5 yıl Önce

Bişeyin kopması için önce bağlanması gerekir.Bu yastıklar boş kalan kısımliara koyulup şişiriliyor.Tahliye limanına gidene kadar (yaptığımız sefer 4 gündü) ya patlıyor yada havaları iniyor.İstif her zamankinden daha önemli yani bu yükte güvenilecek bir sabitleme yöntemi değil. Bu yükü yüklerken limanda yan yatan gemilerde var.Hesaptan kitaptan bahsetmeme gerek yok bizim kaptanımız güverteye yük almayı red etmişti.Geçmiş meslektaşlarımıza.

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190