Panama Kanalı için inşaat başladı

Atlas Okyanusu'yla Büyük Okyanus'u birbirine bağlayan Panama Kanalı'nın genişletilmesi için düğmeye basıldı. Yapılan törene Jimmy Carter da katıldı.

Panama Kanalı için inşaat başladı

Panama Kanalı için inşaat başladı

Atlas Okyanusu'yla Büyük Okyanus'u birbirine bağlayan Panama Kanalı'nın genişletilmesi için düğmeye basıldı. İnşaatın başlaması dolayısyla yapılan törene Jimmy Carter da katıldı.
 
2014 yılında tamamlanacak beş milyar dolarlık projeyle, 80 kilometre uzunluğundaki kanalın kapasitesi iki katına çıkarılacak.Panama halkı, geçen yıl Ekim ayında yapılan referandumda tartışmalı projeye onay vermişti.Törene bölge ülkesi liderlerinin yanı sıra, kanalın Panama 'ya geçişine kapı aralayan ve bundan tam 30 yıl önce yapılan anlaşmayı imzalayan dönemin Amerikan Başkanı Jimmy Carter da katıldı.Carter , törende İspanyolca yaptığı konuşmada kanalın Panama 'ya devri anlaşmasını savundu, ' Bu tarihi anlaşma iki ülke arasında yeni işbirliği alanlarının kapılarını açtı, Panama 'da ekonomik ve siyasi açıdan yol alınmasını sağladı' dedi.Panama 'nın şimdiki lideri o dönemde, Carter ile bu anlaşmaya imza koyan dönemin lideri Omar Torrijos'un oğlu.ABD , 1914'te inşa edilen kanal üzerindeki söz hakkı Aralık 1999'da sona ermişti.

1914'te açılan kanalın inşaatı sırasında sarı humma ve sıtma salgınına nedeniyle 25 bin işçi hayatını kaybetmişti...Kanal zaman içinde birkaç kez genişletilmesine rağmen ihtiyaca cevap verememeye başladı. Kanaldan halihazırda beş bin konteyner taşıyan gemiler geçebiliyor. Oysa yeni nesil yük gemileri 10 bin konteyner taşıyabiliyor.Kanalın dar olması nedeniyle gemiler geçiş için uzun süre beklemek zorunda kalıyor ve bu da taşımacılık maliyetini artırıyor. Kanaldan günde yaklaşık 40 yük gemisi geçebiliyor. Bu da dünya deniz taşımacılığının yüzde dört ila beşine denk düşüyor.Şimdi, proje uyarınca kanaldan büyük gemilerin geçişine izin verecek havuzlar inşa edilecek. Kanalın genişletilmesi için kampanya yürüten gruplar, aksi halde gemilerin başka rotaları tercih edeceğini, ayrıca projenin yedi bin kişi için iş olanağı yaratacağını söylüyorlar.Projeye karşı çıkan gruplar ise çevreye zarar verileceğini, ülkenin yeni bir borç yükü altına sokulacağını bunun sonucunda da zenginlerle yoksullar arasındaki uçurumun daha da büyüyeceğini söylüyorlar.

BBC Türk

YORUM EKLE
YORUMLAR
Gamze Öztrak
Gamze Öztrak - 12 yıl Önce

Panama Kanalı'nın genişletilmesine yönelik beş milyar dolarlık projeye onay verdi.Kanaldan en fazla beş bin konteyner taşıyan yük gemileri geçebiliyorSeçim kurulu projeye 'evet' diyenlerin oranının yüzde 80 civarında olduğunu duyurdu.Proje kapsamında Atlas Okyanusu'yla Büyük Okyanus'u birbirine bağlayan kanal genişletilecek, kanalın iki yakasında yeni havuzlar inşa edilecek.Oylama öncesinde Panama Cumhurbaşkanı Martin Torrijos, halkı sandık başına gitmeye çağırdı ve "Bu, hafızalardan silinmeyecek tarihi bir fırsat. Bu belki de şimdiki neslin alacağı en önemli karar" dedi.Oylamanın sonucu da beklendiği gibi oldu, tartışmalı projeye yeşil ışık yakıldı.1914'te inşa edilen 80 kilometre uzunluğundaki kanal, zaman içinde birkaç kez genişletilmesine karşın, ihtiyaca cevap verememeye başlamıştı.Kanaldan en fazla beş bin konteyner taşıyan yük gemileri geçebiliyor.Oysa artık 10 bin konteyner taşıyan ve süper tanker olarak adlandırılan gemiler var. Sayıları da giderek artıyor.Kanalın dar olması nedeniyle gemiler geçiş için uzun süre beklemek zorunda kalıyor. Bu da taşımacılık maliyetini artırıyor.Kanaldan günde 40 yük gemisi geçiyor.Bu rakam, dünya deniz taşımacılığının yüzde beşine tekabül ediyor.Kanalın işletmesinden sorumlu olan Panama Kanal İdaresi, referandum kampanyası sırasında projenin reddedilmesi halinde gemilerin Süveyş Kanalı gibi başka rotaları tercih edeceği tezini işlemişti.Komşu ülke Nikaragua da iki okyanus arasında kendi kanalını yapacağını söylüyor.Kanalın genişletilmesine karşı çıkanlar ise projenin Panama'yı borç yükü altına sokacağını savunuyor.Proje için 2 milyar 300 milyon dolar kredi bulunması gerekiyor.Projeye karşı çıkanlar ayrıca üç milyon nüfusu bulunan ülkede halkın yüzde 60'ının yoksulluk içinde yaşadığını, bu paranın Panamalıların yaşam standartını yükseltecek projelere harcanabileceğini söylüyor.Referandum öncesinde "hayır" kampanyası yürüten grupların bir önemli endişesi de yolsuzluktu

Ali Kaçar
Ali Kaçar - 12 yıl Önce

http://www.pancanal.com/eng/general/howitworks/como-funcion1.html

Hasan Boğa
Hasan Boğa - 12 yıl Önce

panama adlı ülkenin doğuşunun nedeni olan kanal. bugünkü panama toprakları 1903 öncesine kadar kolombiya'nındı. fransızlar ferdinand de lesseps yönetiminde 1881'de başladıkları işi 1888 yılında kanal yapımında çalışan avrupalıların neredeyse tamamının toprak kaymalarında ve sıtma, sarı humma gibi tropikal hastalıklardan dolayı ölmesi sonucu bırakmalarından sonra, hem 1898 savaşıyla meksika'da ispanyolları düdükleyip neredeyse meksika topraklarının yarısını ele geçiren abd'nin iki okyanus arasındaki geçişin önemini bu savaşla farketmesi hem de alfred thayer mahan adlı ünlü amerikalı jeopolitik teorisyeni elemanın "hawaii'yi alıp pasifik okyanusunu, küba'yı, porto riko'yu bilmemnereyi alıp da karayip denizini yönetimimiz altına alıp, bu iki bölgeyi de birbirine deniz yoluyla birleştirmeliyiz" düşüncesinin bir sonucu olarak amerikalılar 1901 yılında duruma el koymuşlar, ingilizlerle anlaşıp kanalın tüm işletme hak ve mülkiyetlerini fransız şirketinden alıp olaya girişmişlerdir. öte yandan egemenliğinin amerikalılar tarafından düdükleneceğini sezen kolombiya hükümeti yan çizmiş, bu durumda da abd bir iç savaşla panama topraklarını kolombiya'dan ayırmış, yeni kurulan devletin başına geçirdiği kukla hükümetle, kanal görüşmelerine son derece "yasal" bir zeminde devam etmiştir. yapılan anlaşmayla kanal bölgesinin her iki tarafındaki 10 mile uzanan topraklar amerikanın süresiz egemenliği altına giriyor, abd panama hükümetine 10 milyon dolar hibe ve de yıllık kira ödemeyi kabul ediyordu. 1904'de kanal çalışmaları fransızların bıraktığı yerden başladı. ilk olarak hastalıklara karşı, her tarafı bataklık olan bölgenin üzerine petrol sıkılarak sivrisinek ve diğer parazitlerin üremesi engellendi. panama'nın en büyük iki kenti arasında (atlas tarafında colon ile pasifik tarafında panama city) yapılan kanalda 3 ağustos 1914'de ilk açık deniz gemisinin geçişi yapıldı, 15 ağustos'ta kanal ticari seferlere açıldı. 1979 yılında abd kanal bölgesi topraklarını panama devletine devretti.79.6 km uzunluğundadır, ortadaki deniz seviyesinden 26 metre yüksekteki gatun gölüne gemiler çıkmakta ve geri inmektedir. en derin yeri 13 metre olan kanal pek çok eklüz sistemi kullanır, yılda yaklaşık 1500 gemi geçer.

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176