Panama Kanalı genişliyor

Dünya deniz ticaretinde yüzde 5'lik kısmında rol oynayan ve Atlantik ile Pasifik'i birbirine bağlayan Panama Kanalı'na 5.3 milyar dolarlık yeni yatırım yapılması planlanıyor.

Panama Kanalı genişliyor

PANAMA KANALINDA BÜYÜK GENİŞLEME PROJESİ

Panama Hükümeti, dev konteynır gemilerini Panama Kanalı'ndan geçirebilmek için 5,3 Milyar dolar harcamaya hazırlanıyor.

Başkan Martin Torijos projenin oldukça çetin olacağını ancak dünya lojistiğindeki kilit rota rolünü kaybetmemek için mutlaka hayata geçirilmesi gerektiğini bildirdi. Bu yıl sonuna doğru projenin referanduma sunulması planlanıyor.

Projenin binlerce insana da iş imkanı sunması beklenirken bir televizyon programına katılan Başkan Torrijos 21. yüzyılın Panama açısından en önemli kararını almak üzere olduklarını açıkladı .80 kilometrelik Panama Kanalı, Atlantik ve Pasifik okyanuslarını birbirine bağlıyor ve dünya ticaretinde hayati bir rol oynuyor.

Günde ortalama 40 geminin geçtiği kanal şu anda dünya ticaretinin yüzde 5’lik kısmında rol oynuyor. Ancak bu kapasite de son yıllarda artan Çin ticaret, dolayısıyla zaten yeterince esnemiş durumda.Gemilerin ana yükü petrol , tahıl , ve konteynır .

Geçen yıl 14 bin gemi geçişi ve 200 milyon ton kargo geçişi yapıldı.Ticaretin büyük kısmını Asya ile Amerika’nın doğu kıyıları arasındaki trafik oluşturuyor.

Yeni yeni çoğalan ve normal kargo gemilerinin iki katı yük taşıyabilen süper kargo gemilerinin kaybedilmesi durumu Panama hükümetini harekete geçirdi. Kanal gelirleri ülke için kritik öneme sahip ve yeni rotalara kayma tehlikesi bulunuyor.

Başkan yaptığı açıklamada ayrıca eğer bu kararı şimdi alıp bu maliyete şimdi katlanılmazsa ilerde bunun maliyetinin Panama halkı için çok daha yüksek olacağını ve bunu istemediklerini bildirdi.

Panama kanalı 1924 yılında Amerika tarafından inşa edildi ve 1999 yılına kadar Amerika’nın kontrolü altındaydı.

 

DenizHaber.Com-Özel

YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190