Özgürlük Gemisi Mühendis Bekliyor

Özgürlük Gemisi (Freedom Ship) Norman Nixon tarafından Uluslararası Özgürlük Gemisi Projesi kapsamoında geliştirilmiş bir konsept.

Özgürlük Gemisi Mühendis Bekliyor

Nuh'un Gemisi Büyüdü Özgürlük Gemisi Oldu

Özgürlük Gemisi (Freedom Ship) Norman Nixon tarafından Uluslararası Özgürlük Gemisi Projesi kapsamında geliştirilmiş bir konsept.

Özgürlük gemisi bilinen konvansiyonel gemilerden biraz daha farklı; aslında ona büyük bir barç demek daha yerinde olur.

Günümüzün gemi inşa teknikleri ile böyle bir gemiyi inşa etmek olanaklı değil. Halihazırda süpertankerler belirli bir boydan daha büyük yapılamıyor; çünkü ağır denizlerde gemi teknesine  binen büyük esneme ve bükme kuvvetleri buna izin vermiyor.

Discovery kanalında İmkansızın Mühendisliğini Yapmak adlı programa katılan Uluslararası Özgürlük Gemisi yetkilileri bu kadar büyük ağırlığın getireceği gerginliği azaltmak üzere barç inşa tekniğini kullanacaklarını belirttiler.

Böylelikle özel yapılmış bölümlerin birleştirilmesiyle geminin yaşam maliyetinin de düşürüleceğini belirttiler.

Yine programda belirtildiğine göre geminin pervaneleri 360 derece dönebilen 400 serisi azipod pervaneler olacak. Her ne kadar çok sayıda uskuru olsa da yine de gemi dünyanın en yavaş gemilerinden birisi olacak.

Geminin bu düşük hızıyla sürekli seyahat ederek 3 yılda bir dünyanın çevresini dolaşacağı planlanıyor.

Geminin maliyetinin 1999 yılında 9 milyar USD olacağı hesaplanırken bu 2002 yılında maliyet 11 milyar $ a çıkmış.

Gemide bulunması hedeflenen bölümler şunlar:

  • 18000 adet yaşama ünitesi. Bunların fiyatları 180.000 $ ile 2,5 Milyon $ arasında değişecek. 44 Milyon $ değerindeki az sayıdaki süit daireler de buna dahil.
  • 3000 adet işyeri yine benzer fiyat aralığında müşterilere sunulacak.
  • 2400 adet zaman üzerine kiralanacak yaşam birimi bulunacak.
  • 10.000 adet otel ünitesi bulunacak.
  • Dünya klasında bir casino bulunacak.
  • Günde 24 saat hizmet verecek ve çevrede bulunan en az 3 şehire ulaşımı sağlayacak feribot ulşaşım sistemi. Bu sistem sayesinde gemi yolcuları çevre şehirlere gidebilecekleri gibi çevre yerleşim yerlerinden 30.000 ziyaretçi de gemiyi gezebilecek.
  • Doğu ve Batı tıp esaslarına göre hizmet verecek dünya klasında bir tıp merkezi. Burada önleyici tıp ve yaşlılığı önleyici çalışmalar da yapılacak.
  • Gemide bir okul sistemi de yer alacak.
  • Uluslararası ticaret merkezi gemide yer alacak. Bu merkez gemi üzerindeki şirketlere ürünlerini her hafta değişik bir ülkede pazarlama olanağı verecek.
  • Açık park, spor ve umuma açık alanlara geniş yer veriliyor.

DenizHaber.Com

YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190