Oturan gemiye operasyon başladı

Çanakkale Boğazı'nda karaya oturan Yunanistan bandıralı, "Anangel Dynasty" adlı yük gemisini kurtarmak için başlatılan çalışmalara KEGKİ'ye ait beş römorkör katılıyor.

Oturan gemiye operasyon başladı

Çanakkale Boğazı Nara Burnu Feneri önlerinde karaya oturan Yunanistan bandıralı, ''Anangel Dynasty'' adlı yük gemisini kurtarmak için başlatılan çalışmalara Kıyı Emniyeti ve Gemi Kurtarma İşletmeleri Genel Müdürlüğüne ait 5 römorkör katılıyor.

Türk Boğazları Gemi Trafik Hizmetleri (VTS) yetkililerinden edindiği bilgiye göre, dün yapılan sualtı sörvey işlemlerinin ardından gemi kaptanının yardım talep etmesi üzerine, olay yerine Çanakkale'deki ''Kurtarma-1'', ''Kurtarma-4'' ve ''Söndüren-4'' adlı römorkörler sevk edildi. Ancak, geminin büyük tonajlı olması ve bölgenin kritik geçiş noktasında bulunması nedeniyle İstanbul'dan da takviye olarak ''Gemi Kurtaran'' ve ''Kurtarma-3'' adlı römorkör bölgeye geldi.

Yetkililer, geminin karaya oturduğu sığ bölgeden kurtarılması için çalışmaların başladığını, işlemlerin tamamlanmasının ardından Yunan bandıralı geminin güvenli bir bölgeye demirletileceğini kaydettiler.

Brezilya'nın Tubarao Limanı'ndan Romanya'nın Constanza Limanı'na 164 bin 993 ton demir cevheri taşıyan, 288 metre uzunluğundaki yük gemisi, Çanakkale Boğazı'nın manevra yapılması en güç noktalarından biri olan Nara Feneri önlerinde dün karaya oturmuş, güvenlik amacıyla ''Söndüren-4'' ve ''Kurtarma- 4'' adlı römorkörler ile Kıyı Emniyeti ve Gemi İşletmeleri'ne ait bir bot olay yerine sevk edilmişti.

DenizHaber.Com

YORUM EKLE
YORUMLAR
haydar yüce
haydar yüce - 13 yıl Önce

VTS in müdahalesi nasıl oldu ve olay nasıl oldu merak ettim .SelamlarBir vesile bayramınızı kutlarım.başarılar

mehmet ketenci
mehmet ketenci - 13 yıl Önce

Çanakkale Nara çakarında karaya oturan gemide kurtarma yapan tüm mesai arkadaşlarıma çalışmalarında başarılar ve kolaylıklar dilerim. Kaptan Mehmet KETENCİ

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190