Oturan Boğa bağımsızlık ilan etti

Amerika kıtasındaki Lakota kabilesi (Siyular) 150 yıl önce atalarının ABD ile imzaladığı anlaşmaları feshettiklerini açıkladı.

Oturan Boğa bağımsızlık ilan etti

Oturan Boğa'nın kabilesi bağımsızlık ilan etti   
 
Amerika kıtasındaki Lakota kabilesi (Siyular) 150 yıl önce atalarının ABD ile imzaladığı anlaşmaları feshettiklerini açıkladı.

Oturan Boğa (Sitting Bull) ve Çılgın At (Crazy Horse) gibi büyük kabile şeflerinin mensup olduğu Lakota kabilesinin temsilcisi Russel Means,  Washington'da düzenlediği basın toplantısında, "biz artık ABD vatandaşı değiliz ve bizim toprağımızın yer aldığı 5 eyalette yaşamak isteyenler bize katılmakta özgürler" dedi.

Means, Amerikan vatandaşlığından çıkmaları halinde kendi topraklarında yaşayanlara pasaport ve ehliyet vereceklerini de söyledi.

Lakota kabilesi yetkililerinden oluşan bir heyet hafta başında ABD  Dışişleri Bakanlığına gönderdikleri mesajda, Amerikan Federal  Hükümetiyle bazıları 150 yıl kadar önce imzalanan anlaşmalardan tek  taraflı olarak çekildiklerini açıklamıştı.

Kabile yetkilileri, anlaşmaları, "değersiz bir kağıt parçasındaki  değersiz sözler" olarak niteliyor ve bu anlaşmaların kendi kültürlerini,  geleneklerini ve topraklarını çalmak için defalarda ihlal edildiğini  söylüyor.

Yerlilerin davasının savunucularından olan ve 1977'de yerli haklarının  ele alındığı uluslararası bir konferansı düzenlenmesine öncülük eden  Phyllis Young da, ABD ile 33 anlaşma anlaşma imzaladıklarını ve bu  anlaşmalara uyulmadığını belirtiyor.

Hürriyet


 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Tatanka  Iyotake
Tatanka Iyotake - 11 yıl Önce

http://www.sioux.org/

hürriyet böyle diyorken sioux'ların ve diğer lakhota kabilelerinin web sitesi olan http://www.sioux.org/ da ise böyle bir ifadeye rastlanmamış olması da garip bir durumdur.

sioux halkinin ana dili, konusan sayisi 6000... yerlesim yerleri kuzey ve guney dakota, kanadanin kuzeyi... halk 20bin kisi olarak sayilsa da yeni doganlarin ve genclerin buyuk cogunlugu bolgelere gore ingilizce basta, fransizcayi ana dili olarak kullanmaktadir...

for far too long our people have suffered at the hands of the colonial apartheid system imposed on the lakota sioux. our treaties with the united states government are nothing more than worthless words on worthless paper – repeatedly violated in order to steal our culture, our land and our ability to maintain our way of life.the devastation this has wrought is clear: + lakota men have a life expectancy of less than 44 years, lowest of any country in the world (excluding aids) including haiti. + the lakota infant mortality rate is 5x the u.s. average.+ the tuberculosis rate on lakota reservations is approx 800% higher than the u.s national average. + 97% of our lakota people live below the poverty line.+ unemployment rates on our reservations are approximately 85%. + teenage suicide rate is 150% higher than the u.s national average for this group.+ our lakota language is an endangered language, on the verge of extinction.we have no choice but to take this historic action to protect our people and our way of life, and reclaim our freedom from the colonial systems of the united states government. so we travel to washington d.c. to withdraw from our treaties with the united states and announce full return of our sovereign status under article 6 of the u.s. constitution, international and natural law.we are the freedom loving lakota from the sioux indian reservations of nebraska, north dakota, south dakota and montana who have suffered from cultural and physical genocide in the colonial apartheid system we have been forced to live under. we are in washington dc to withdraw from the constitutionally mandated treaties to become a free and independent country. we are alerting the family of nations we have now reassumed our freedom and independence with the backing of natural, international, and united states law.

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176