Ören' e tersane yapacaklar

Akdeniz' in en büyük yat imalat bakım onarım ve çekek yerlerinden biri olacak tesisin inşaatı 8 ay içinde bitirilecek.

Ören' e tersane yapacaklar

Ören' e tersane yapacaklar

Muğla'nın Milas ilçesine bağlı Ören beldesinde  yapılması planlanan ve Akdeniz'in en büyük yat imalat bakım onarım ve çekek  yerlerinden biri olacak tesisin ihalesinin sonuçlandığı bildirildi.  Bodrum Yat İmalatçıları Kooperatifi Başkanı Fuat Turan, Bodrum Ticaret  Odasında düzenlediği basın toplantısında, 31 şirketten oluşan kooperatifçe  yaptırılacak tesisle ilgili ihaleyi Fer-Ma ve Sinan Yapı AŞ adlı şirketlerin  kazandığını ve tesisin 8 ay içerisinde bitirilmesinin planlandığını kaydetti.  Tesisin tamamlanmasıyla Türkiye'nin, Avrupa'nın önemli yat üreticisi  ülkeleri arasına gireceğini bildiren Turan, ''Tesiste tersane, liman, çekek  yerleri, yat bakım ve onarım atölyeleri olacak. Yat imalatı sektörü ile doğrudan  ilgili 50 iş kolunun faaliyet göstereceği tesis, yan sektörlerle birlikte 6-7 bin  kişiye istihdam olanağı sağlayacak'' dedi.  Ören beldesinde 49 yıllığına kiralanan 350 bin metre karı arazi üzerine  kurulacak tesis, karada yaklaşık bin 500 yat kapasiteli olacağını kaydeden Turan,  sözlerini şöyle sürdürdü:  'Bu tesis, Avrupa'nın en büyük ve modern tesislerinden biri olacak. 26,5  milyon dolara mal olacak tesisten yapacağımız ihracatla ülkemize ilk üç yılda  yaklaşık 1 milyar doları civarında döviz kazandıracağız. İçerisinde 31 hangarın  bulunacağı tesiste yılda en az 62 yat yapılabilecek. Bu yatırım bize sınıf  atlatacak. Ülkemiz için de çok önemli gördüğümüz tesisin tamamlanmasıyla Bodrumlu  yat üreticileri dünyadaki rakipleri ile rahatlıkla rekabet edebilir hale  getirecek. Üreticilerimiz, markalaşma konusunda da önemli bir adım atacak.'' 

Toplantıya katılan Ören Belediye Başkanı Kazım Turan ise projenin  tamamlanmasıyla Ören beldesinin turizm açısında da önemli bir adım atacağını  kaydetti. Ören beldesinde turizmi 12 aya yaymaya çalıştıklarını anlatan Turan,  ''Yat yapım sektörü bölgede turizm çeşitliliğini de arttıracak. Ören beldesi,  zengin turistlerin gelip konakladığı, tatilini geçirdiği bir yer olacak'' diye  konuştu. 

Alıntı: Lojiport

YORUM EKLE
YORUMLAR
emre
emre - 12 yıl Önce

tabi yapsınlar doğal güzelliklerin olduğu her yere yapsınlar,nasıl olsa yakında sanayi devriminide gerçekleştirebilir...ee anca geldik

tersanelerin çevrelerine ne gibi zaralar verdiklerini bilmek istemeyenler yada bilmeyenler netten araştırma yapsınlar. ee onuda yapın artık yahu

YEKTA  DUMAN
YEKTA DUMAN - 12 yıl Önce

Ülkemizin kalkınması ve gelişmesi ayrıca büyük sorun olan işsizliğe çözüm;"İSTİHDAM" yaratmak için bu yatırımların yapılması kaçınılmaz.

Ancak;yer seçimini doğru yaptığımızdan emin olabilmektemiyiz?

Bence:bu sorunun yanıtını doğru almamız gerekir.

Elbette:büyüklerimiz bu soruların yanıtlarını doğru alarak karar almışlardır.

...Umarım(!)

Marmaraya şöyle bir baksanız;kıyıları son zamanlardaki "TERSANE" yatırımlarıyla büyük bir ivme kazanmış durumda...

Sözde:"BATAKLIK" kurutarak;"DENİZ"i doldurduğumuzla övünüyoruz.

Evet;bahsettiğim son zamanlarda bataklık tabir edilen İZMİT'in karşı sahili yani GÜNEY'i sazlık ve biraz batak olarak algılanabilir.

Ama;Deniz canlıları için böyle alanların var olması:"ÜREMESİ" ve "BALIK" ların beslenmesi için kaçınılmaz unsurdur.

Bilindiği gibi KÖRFEZLE ilgili yıllar öncesini anımsatan yazıları okuduğumuzda bile,İZMİT KÖRFEZİ'nin bu alanlarının,balıkçılığı meslek edinmiş kişilerin verdiği bilgiler ışığında;balıkların dinlenip,yumurtalarını rahatça bıraktıkları ender yerler ibaresini anımsarız.

Hep diyoruz ya;büyüklerimizin her halde bir bildiği vardır.

Doğayı tahrip edecek halleri yok ya!..

İnşaallah endişelerimiz yersizdir."PARONAYAK" misali!

Bazen biz insanların;olayları görmek istediğimiz türden gördüğümüzü kanıksar tarzdan olsa;bu da "AT GÖZLÜKLERİMİZİ" herzaman takılı tutmamızdan kaynaklandığını varsayarak (!)

MİLAS ÖREN'deki durum değerlendirmesini bu varsayımlarla...

Büyüklerimize bırakıyorum...

Onlar butür yatırımları nereye yapacaklarını iyi bilirler.

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176