“Önce kadınlar ve çocuklar” kuralı fos çıktı

Gemiler batarken önce kadınların ve çocukların kurtarıldığı inancının doğruluk payı olmadığı yeni bir araştırmayla ortaya çıktı.

“Önce kadınlar ve çocuklar” kuralı fos çıktı


“Önce kadınlar ve çocuklar” kuralı fos çıktı

Gemiler batarken önce kadınların ve çocukların kurtarıldığı inancının doğruluk payı olmadığı yeni bir araştırmayla ortaya çıktı. İsveç’te bulunan Uppsala Üniversitesi’nden ekonomist Mikeal Elinder ve Oscar Erixon, 1852’den bu yana gerçekleşen 18 büyük deniz kazasındaki hayatta kalma oranları üzerinde yaptıkları incelemeler sonucu “kadınların büyük oranda dezavantajlı” olduğu sonucuna vardı. 

"Herkes Kendi Başına - Deniz Felaketlerinde, Cinsiyet, Kurallar ve Hayatta Kalma Oranları" başlıklı araştırmaya göre en çok hayatta kalanlar ise kaptanlar ve gemilerin tayfaları oldu. 

Uzmanlar Titanic kazasının bir istisna olduğunu zira kaptanın emirlerine uymayanları vurmakla tehdit ettiğini söyledi. 

Erixon, AFP’ye yaptığı açıklamada, “Titanic filmi ve benzer popüler kültür ürünleri sonucu, erkeklerin kenarda beklerken kadınlar ve çocukların filikalara koştuğu inancı oluştu. Ancak gerçekte gemi kazalarında kadınlara pek iyi davranılmıyormuş” dedi.  

Araştırmacılar, sekiz farklı ülkenin bayrağını taşıyan 18 gemideki 15 bin 142 kişinin hayatta kalma oranlarını inceledi. Erkeklerin yüzde 34.5’i, kadınların ise sadece yüzde 17.8’inin hayatta kaldığı belirlendi.

YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176