Olmayan kabotajın bayramı da olmaz

Deniz Ticaret Odası İzmir Şube Başkanı Geza Dologh, bürokrasinin denizciliğe engel olduğunu öne sürdü.

Olmayan kabotajın bayramı da olmaz

1 Temmuz'da kutlanan Denizcilik Bayramı yaklaşırken denizciden sitem geldi. Deniz Ticaret Odası İzmir Şube Başkanı Geza Dologh, "Olmayan kabotajın bayramı kutlanamaz" dedi.

Deniz Ticaret Odası İzmir Şube Başkanı Geza Dologh, bürokrasinin denizciliğe engel olduğunu öne sürdü.

İzmir Limanı, sorunlarıyla gündeme gelirken, denizciler gümrükleme sahasının bürokratik engellerine takıldığını öne sürüyor.

Deniz Ticaretiyle  uğraşanlar, gümrüklerle ilgili sıkıntılarının had safhada olduğunu belirterek, yaklaşan Denizcilik ve Kabotaj Bayramı'na hüzünlü girdiklerini ifade etti. Konteyner taşımacılığındaki sıkıntıları anlatan Deniz Ticaret Odası İzmir Şube Başkanı Geza Dologh. "İstanbul'dan gemiye yüklenen konteyneri İzmir'e getiremezsiniz. Ancak, gümrüklü sahaya indirebilirsiniz dedi.
 

BAYRAM HÜZNÜ

TÜRK bayraklı gemi ve takaların eskiden herhangi bir limandan aldıkları yükü İzmir'de iskelelere indirebildiklerini hatırlatan Geza Dologh. bugün konteynerlerle yapılan yük taşımacılığının getirdiği sıkıntıları anlattı. Dologh. Türk limanından Türk limanına boşaltma yapamıyoruz. Bu durumda Kabotaj Bayramı kutlanamaz" dedi.

DENİZ Ticaret Odası İzmir Şube Başkanı Geza Dologh. gemi taşımacılığının karayoluna göre 7 kat daha ucuz olduğunu savundu. Dologh. bunun Türkiye ekonomisi için de büyük kazanım olduğunu söyledi.

Sorunların sadece gümrüklü saha olmadığını anlatan Geza Dologh, ''Avrupa'da yapılan sahil sağlık kontrolünde 10-20 dolar gibi sembolik ücret alınırken, bizde 800 dolara varıyor" diye konuştu.

GELECEK DENİZDE

DENİZCİLİK sektörünün bürokratik engellere rağmen umut verici gelişmelere açık  olduğunu belirten Dologh. "İzmir Limanına kayıtlı Türk gemisi bugün Karayipler'de Türkiye'ye hiç gelmeden 20 bin dolar kazandırıyor. Deniz artık herkesin. Türkiye, doğru rotada ilerlerse çok kazanabilir" dedi.

(STAR İzmir Ege, DENİZHAN GÜZEL)

YORUM EKLE
YORUMLAR
Yılmaz Kaptan
Yılmaz Kaptan - 14 yıl Önce

Dün DTO Meclis başkanı Erol Yücel; 500 Grostondan büyük gemilere olan kılavuzluk römorkör mecburiyetini eleştiriken bugün de serbest pratika ücretine saldırı izmirden geldi. Ne oluyoruz? Navlun krizi mi başladı?

Yakıt indirimi güme gitti galiba?

Bazılarına ne versen mutlu olmuyorlar istedikçe istiyorlar.

Pratika bedava yapsan gelip evdeki seccadeyi götürmeye kalkacaklarından korkarım.

Ozan Tozbulutu
Ozan Tozbulutu - 14 yıl Önce

Yazık bürokratlara üzüldüm.

Şu ÖTV siz yakıt için bile ne kadar uğraştılar.

Şu kurslardan yeterlik için bile ne kadar uğraştılar.

Yine de hazretler tarafından engel olarak görülüyorlar.

Vah vah. Sahiden üzüldüm.

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190