Okyanusun adalarını yutmasından korktular

26 ada ve takımada ülkesinin temsilcileri, küresel ısınmaya bağlı olarak okyanusların yükselmesi ve haritadan silinme riskinin önüne geçmek için yapılabileceklerini tartışmak......

Okyanusun adalarını yutmasından korktular

26 ada ve takımada ülkesinin temsilcileri, küresel ısınmaya bağlı olarak okyanusların yükselmesi ve haritadan silinme riskinin önüne geçmek için yapılabileceklerini tartışmak amacıyla bir ada ülkesi olan Maldivler'de bir araya geldi.

Başkent Male'de bugün başlayan toplantıya, Tonga adaları, Mikronezya, eskiden Gilbert adaları olarak bilinen ve Büyük Okyanus'ta bir ada devleti olan Kiribati Cumhuriyeti gibi ülkeler katılıyor.

İki gün sürecek toplantıda, Kyoto Sözleşmesi'nin devamı niteliğinde yeni bir anlaşma sağlanması amacıyla Aralık'ta Endonezya'nın Bali kentinde yapılacak BM İklim Değişikliği Konferansı'nda sunulacak bir strateji belirlenmesi amaçlanıyor.

Toplantının açılışında bir konuşma yapan Maldivler Devlet Başkanı Mamun Abdülgayum, "Gelecek kuşaklarımızın yaşamının güvence altına için zaman daralıyor. Hint Okyanusu'nun bir metre yükselmesi Maldivler halkının ölümü anlamına gelir" diye konuştu.

Maldivler Dışişleri Bakanı Abdullah Şahid de dünyada bugün iklim değişikliğinden daha ciddi bir sorun olmadığını belirterek, "Ancak, bu konuda gezegenin büyük yöneticilerinde siyasi istek eksikliği var gibi görünüyor" diye konuştu. 

Kaynak:sondakika.com

YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190