Okyanusta Türk Denizciyi Kurtarma Operasyonu

Atlantik Okyanusu’nun ortasında seyir halindeyken geminin elektrik akımına kapılan Türk denizcinin kurtarılma operasyonu nefes kesti.

Okyanusta Türk Denizciyi Kurtarma Operasyonu

Okyanusta Türk Denizciyi Kurtarma Operasyonu

Atlantik Okyanusu’nun ortasında seyir halindeyken geminin elektrik akımına kapılan Türk denizcinin kurtarılma operasyonu nefes kesti.

Brezilya’dan aldıkları yükle ile Atlantik okyanusu üzerinden Rusya’ya yola çıkan Türk mürettebat, denizin ortasında müthiş bir sınav verdi. Kuru yük gemisi Atlantik Okyanusu’nun ortalarına geldiği sırada, elektrik tesisatını kontrol eden teknisyen İbrahim Peçe, akıma kapıldı. Ağır şekilde yaralanan Peçe’ye ilk müdahaleyi gemi kaptanı Serhat Turgut ve gemi mürettebatı yaptı. Yapılan ilk müdahalenin ardından gemi kaptanı Turgut, Ankara’dan Peçe’nin sevki için helikopter istedi. Ancak uzak mesafede olması nedeniyle bu isteği gerçekleşmedi. Ankara’dan yetkililerin devreye girmesi ile Portekiz yetkilileri ile iletişime geçildi. Kısa sürede aşılan bürokrasinin ardından Lizbon’dan havalanan helikopter 1,5 saat içinde gemiye ulaştı.

TEDAVİSİNİN ARDINDAN TÜRKİYE’YE DÖNDÜ

Yoğun rüzgar ve akıntıya rağmen yarım saat süren manevraların ardından helikopterdeki bir sağlıkçı gemiye indi. Sedyeye bindirilen yaralı mürettebat, helikoptere çekilerek hastaneye sevk edildi. Nefes kesen kurtarma operasyonu ise gemi mürettebatı tarafından saniye saniye görüntülendi. Hastanede tedavisi tamamlanan Türk denizci, ardından Türkiye’ye döndü. Yaşananları anlatan gemi kaptanı Serhat Turgut, “Brezilya’dan şekerimizi yükledik. Rusya’nın St. Petersburg Limanı’na yola çıktık. Atlantik Okyanusu’nun ortalarındayken öğlen saat 12:00 civarında gemimizin ikinci kaptanı elektrik teknisyenimizin elektrik akıma kapıldığını haber verdi. Bunun üzerine kendisine ilk müdahaleyi biz yaptık. Hemen ardından Ankara ile irtibata geçtim. Kendilerinden helikopter ile hastanın nakli için yardım istedim. Ankara mesafe uzak olduğu için bizi en yakın Avrupa ülkesi olan Portekiz’e yönlendirdi. Yaptığımız görüşmelerin 1 saat kadar sonrasında Lizbon’dan kalkan helikopter gemimizin üzerine geldi. Yaklaşık yarım saat denizin üzerinde yaptığımız manevranın ardından hastamızı başarılı bir şekilde helikoptere verdik ve hastaneye naklini sağladık’’ dedi.

Okyanusta Türk Denizciyi Kurtarma Operasyonu

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mehmet Kaptan
Mehmet Kaptan - 5 yıl Önce

Kaptan ve gemicinin adını yazmışsınız, geminin adını da yazarmısın?

Hami Günyüzlü
Hami Günyüzlü - 5 yıl Önce

Onu da sen yaz be kardeşim

Kaptan Can
Kaptan Can - 5 yıl Önce

elektrik tesisatını kontrol eden teknisyen İbrahim Peçe

barbaros
barbaros - 5 yıl Önce

Geçmiş olsun.Allah acil şifalar versin.

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190