Oğlunun Anısına Bu Kez Hücumbot Geliştirdi

13 yıl önce trafik kazasında oğlunu kaybettikten sonra hayata küsen Türkiye'nin önde gelen tersanelerinden Yonca Onuk'un ortağı Ekber Onuk, yeni projelerle yaşama sarıldı.

Oğlunun Anısına Bu Kez Hücumbot Geliştirdi

Oğlunun anısına bu kez hücumbot geliştirdi

Oğlu Kaan'ın vefatıyla tüm işlerden elini ayağını çeken Ekber Onuk yıllar sonra yeniden işe koyuldu. Önce oğlu ile ilk adımını attıkları korsanlarla mücadele için hücum botu geliştiren Onuk sonra da ürettiği yerli otomobil oğlunun okuldaki lakabı 'Sazan' ismini verdi.
 
 
13 yıl önce trafik kazasında oğlunu kaybettikten sonra hayata küsen Türkiye'nin önde gelen tersanelerinden Yonca Onuk'un ortağı Ekber Onuk, yeni projelerle yaşama sarıldı. Bir taraftan oğlunun yerli spor otomobil hayalini hayata geçiren Onuk, diğer taraftan da korsanlara karşı koyacak hücüm botu geliştirdi.

Onuk, her iki projesinde de başarılı oldu. Oğlunun okuldaki lakabı olan Sazan ismini koyduğu spor otomobil otomotivin duayenlerinden geçer not alırken, hız ve yapısal tasarımı ile dikkat çeken hücum botları için yabancı iki özel kurum şimdiden talip oldu. Bunun yanı sıra Yonca Onuk Tersanesi'nden bot almak için ABD, İsveç ve Birleşik Arap Emirlikleri de sırada. ABD, ilk defa Türkiye'den hücum botu siparişi verecek. Hızı ve silah donanımı ile dünya devlerinin dikkatini çeken hücum botları gemilere bodyguard'lık yapacak.

Yonca Onuk Tersahanesi Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ekber Onuk,

"Türk mühendislerle yüzde 100 yerli olarak ürettiğimiz hücum botları korsan saldırılarda koruyucu olacak. Denizlerde gemilerin 'bodyguard'lığını bizim botlarımız yapacak. Öte yandan bir ilke imza atacağız. ABD Türkiye'den ilk defa hücum botu almak için harekete geçti. ABD'li yetkililer geçtiğimiz hafta tershanemizi gezdi. Botları test etti. Onların testinden en yüksek puanı aldık. ABD Ar-Ge desteği teklifinde de bulundu" açıklamasını yaptı.
 
Oğlunun hayalleri için çalışıyor

Uçak mühendisi olan Ekber Onuk'un deniz macerası1985 yılında başladı. Onuk'un hedefi askeri standartta açık deniz performansına sahip bir tekne tasarlamaktır. Çocukluğu tershanede geçen oğlu Kaan ve ortağı Şakir Yılmaztürk ile 1989 yılında bu hayali hayata geçirir. Yontech, 45 adını verdikleri seriyle üretime başlayan baba-oğul ve ortakları geliştirdikleri hücum botlarla dünya liderliğini ele geçirir.

Geliştirdikleri Yontech 45'in üstü kapalı versiyonu Yontech 105 ile Amerika Endüstri Tasarım Derneği'nden mükemmellik bronz madalyası kazanırlar.

Baba-oğul, 1993 yılında 13 metrelik Yontech 45'i iki metre daha uzatıp, askeri görevler için silahlı bir uygulama projesi başlattır. Oğlu Kaan ile Multi Rale Tactical Platform/Çok Amaçlı Taktik Platform (MRTP) adını verdikleri bir proje daha gerçekleştirmek üzere kolları sıvarlar.

Fakat bu proje 1996 yılında 22 yaşındaki Kaan Onuk'un trafik kazasında yaşamını yitirmesiyle rafa kaldırılır. Kaan'ın vefatıyla tüm işlerden elini ayağını çeken Ekber Onuk, işe tekrar dönüşünü şu sözlerle anlatıyor:

"Kaan'dan sonra herşeyi durdurmuştum. Bu sırada Savunma Sanayii Müsteşarlığı Sahil Güvenlik Komutanlığı 6 bot alımı için ihale açmıştı. Ortağım Şakir Yılmaztürk beni aradı ve 'Şimdi bırakmanın zamanı değil, gel Kaan'ın teknesini yap' dedi. Bunun üzerine tekrar işe koyuldum ve uluslararası katılıma açık ihaleye tamamen Türk dizaynı Onuk MRTP 15 ile katıldık. Bunu yeni çalışmalar takip etti. Şu anda ürettiğimiz hücum botları Gürcistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Pakistan, Malezya gibi ülkelerde yüzüyor."

Üretim sürecini tamamladıkları yeni hücum botları ile daha büyük hedeflere odaklandıklarını söyleyen Onuk, "Korsanlara karşı geliştirdiğimiz hücum botları ile dünyada bir ilke imza attık. Yüksek bir talep bekliyoruz. Çünkü daha satışa başlamadan iki yasancı firma ile masaya oturduk" diyor.
 
Spor otomobil için Ruslar bayilik istedi

Türkiye'nin ilk yerli otomobilin üretiminde görev alan mühendislerden biri olan Ekber Onuk, yine Anadol'un spor versiyonu Anadol STC 16'nın tasarımında önemli bir rol oynayan Eralp Noyan ile oğlunun diğer bir hayali olan yerli spor otomobili üretti. Belçika Kraliyet Akademisi'ni bitirip yüksek resim 'master'ı yapan, Fransa, İngiltere ve İtalya'da çeşitli otomotiv firmalarında tasarýmlar yapan Eralp Noyan'ın yanı sıra genç tasarımcı Gökhan Akış'ın şekillendirdiği Sazan S 56, 2010 yılında yollara çıkmaya hazırlanıyor.

Yapımında Renault'tan teknik, Nissan'dan ise motor desteği aldıklarını belirten Ekber Onuk, prototipini tamamladıkları Sazan S 56'dan gelecek yıl 20 adet üreteceklerini açıklıyor. 35 bin eurodan satışa sunmayı planladıkları yerli spor otomobil için Rusya'nın şimdiden bayilik talebinde bulunduğunu belirten Onuk, "Hedefimiz yılda en fazla 100 adet üretim" diyor.
 
 
ENZO FERRARİ GİBİ OĞLUNUN LAKABINI MARKA YAPTI

Sazan projesi, akıllara Ferrari'nin doğuş hikayesini getiriyor. Enzo Ferrari ođlu Alfredino  Vittorio Jano ile birlikte V6 motor ve yarýţ otomobili yapıyor. Ancak proje hayata geçmeden Alfredino Vittorio Jano 24 yaşında ölüyor.

Enzo Ferrari, bu büyük kayýptan sonra yeni yarýţ otomobillerine ve sonra çýkan 206GT'ye oğullarının evdeki lakabı olan Dino'yu veriyor.

Ekber Onuk da ürettikleri otomobile  oğulunun okuldaki lakabı olan Sazan ismini koyuyor. Onuk,

"Kaan'da benim gibi uçak mühendisiydi. Hücum botlarında dünyada ses getiren teknolojilere imza attı. Spor otomobil de onun hayaliydi. Projenin ilk çizimlerini 1993 yılında birlikte yapmıştık. Hücum bottaki liderliğimiz belki bir gün spor otomobilde de dünya liderliğine gider" diyor.

YORUM EKLE
YORUMLAR
murat birecik
murat birecik - 10 yıl Önce

ekber ağabey,selim börü, gizli, gizli arkandan kuyunu kazıyor!haberin olsun.saygılarımla

murat birecik

ismail KAYA
ismail KAYA - 10 yıl Önce

Ne zaman Yonca Onuk tersanesi ile ilgili bir haber duysam ''oğlunun ölümünden sonra '' diye başlıyor.Zaten başarısını kanıtlamış bir firma, neden sürekli adamın her başarısının önüne oğlu ölen diye başladığını anlayamıyorum.Bu durmunu iş hayatında sürekli önüne koymak son derece yanlış..

Adnan CARCAR
Adnan CARCAR - 10 yıl Önce

yonca-onuk jv. tarafından tuzlada sahil guvenlik komutanlıgı için uretilen hızlı müdahale gemisi.

asıl adı mrtp 15dir. mrtp, multi role tactical platform anlamında, 15 ise teknenin güverte uzunluğunun metre bazında değeridir. teknenin tasarımını yapan kaan n.z. onuk daha sonra bir trafik kazasında hayatını kaybeder ve onun anısına tekneye (ve tüm seriye) kaan adı verilir*.

hızlı müdahale botu onuk mrtp15, kolluk ve askeri kuvvetlerin kıyı sularını korumada artan ihtiyaçlarını karşılamak için geliştirilen multi role tactical platform ailesinin ilk üyesidir. gelişmiş makina teknolojileriyle çok yüksek kullanışlılık, dayanıklılık ve uyumluluk standartlarına sahiptir.

geniş bir sahil koruma görev yelpazesinde servis vermek amacıyla tasarlanan mrtp15, arama-kurtarma, anti-kaçakçılık, kirlenme kontrolü, kıyı ya da deniz tesislenmelerine karşı anti-terör harekatları, gözetim ve gizli gözetim, devriye, eskort, ani saldırı gibi görevleri yerine getirir.

1997den beri üretilen 20 adet kaan 15'in 18 adedi sahil guvenlik komutanliginda hizmet etmekte, 2 adedi ise yurt dışına ihraç edilmiş bulunmaktadır. "kaan 15" sınıfı onuk mrtp15'in çok başarılı performansı ile ihaleler yenilenmiş ve yeni teknelerin yapımına başlanmıştır.

onuk ko-02 derin v gövdesi bu tekneye 3üncü derece denizde 55.6, durgun suda 64 knot hıza çıkabilme yeteneği verir. 64 knot'ın 118.592km/s hıza denk olduğunu düşünürsek 19ton ağılığa sahip bir canavar için ne denli büyük bir hız olduğunu daha iyi anlayabiliriz. bu inanılmaz hız tekneye ancak bir helikopterle kıyaslanabilecek bir ani tepki kabiliyeti kazandırır. aynı zamanda dar alanlar ya da ağır hava koşulları gibi helikopter operasyonlarına elverişsiz durumlarda kullanılabilmesiyle birkaç adımda öne çıkar. ağır koşullar altında bile yumuşak ve kuru bir sürüşe sahiptir. kumanda edilebilir twin disc arneson yüzey sürüş sistemi, sıradışı manevra habiliyeti ve çok sığ sularda kullanılabilme yeteneği sağlar. 2 tonluk ekipman taşıyabilen kaan 15 kendi büyüklüğünde bilinen en hızlı platformlardan biridir.

mrtp15'e hasarlı ve hasarsız stabilite için türk ve nato standartları uygulanmıştır. hasarlı stabilitede türk ordusu ve nato standartlarını karşılayan tekne, herhangi bir ana kopmartmandan su alırken bile asla alabora olmaz ve su yüzünde kalır.

yoğun profesyonel kullanımın getirdiği ağır gereksinimler ve uzun ömürlülüğü sağlayabilmek amacıyla onuk mrtp15 gelişmiş kompozitlerden üretilmiştir. bu kompozit malzeme ağırlığı azaltarak performans, yük kapasitesi ve yakıt tasarrufunu artırmış, korozyona dayanıklılığı ile uzun servis ömrü sağmış ve bakım masraflarını azaltmış, herhangi bir tehditi farketmeyi kolaylaştırmış, balistik koruma sağlamış, yüksek yalıtım kabiliyeti ile makine titreşimi ve sesini minimuma indirmiş, aynı zamanda manyetik ve ısı yalıtım kabiliyeti ile farkedilmeyi ve güdümlü mermilerle vurulmayı zorlaştırmıştır. tün tekne dnv(det norske veritas) sertifikası kriterlerine uygun inşa edilmiştir ve tüm mrtp serisi tekneler dnv sertifikası sahibidir.

kaptan kabini ve iç tasarım, ağır denizlerde uzun kullanımlar sırasında mürettebata minumum yorgunluk ve maksimum konfor sağlamak amacıyla sae ergonomik tavsiyeleri doğrultusunda dizayn edilmiştir.

mekanik bileşenler yoğun profesyonel kullanım göz önünde tutularak seçilmiştir. çok yüksek performans gereksinimlerine rağmen mekanik parçalar yüksek derecede güvenilirliğe sahiptir. teknenin hareketi iki adet mtu 12v183 te193ecu dizel motor, twin disc arneson surface drives (asd12 b1l) ve rolla surface piercing uskurlarla sağlanmaktadır. hız gereksinimlerine göre mrtp15 en iyi fiyat/performans oranını sağlamak amacıyla farklı bileşenlerle donatılabilir. ayrıca platform farklı operason gereksinimleri için arama-kurtama techisatı, multi sensor gözetim kiti, çoklu silah yuvaları, özel operasyon birimleri için deniz nakil parçalarıyla donatılabilir.

15.04 metre güverte boyu, 16.80 metre tam uzunluğa ve 4.04 metre genişliğe sahip tekne, hareketsizken 1.10 metre, hareket halindeyken 65 santimetre gibi çok düşük bir su derinliğine ihtiyaç duyar. 4 tonluk ölü ağılığa(motor ve ekipmansız) sahip olan kaan 15'i 120km/s gibi muazzam süratlere çıkaran iki dizel motorunun her biri 2300 beygirgücü üretir. tam yol hareket halindeyken 300 deniz mili(556km) menzile sahip olan tekne 2.60metreküplük dev(2600litre) bir yakıt tankından beslenir. 300 litre temiz su deposu bulunan tekne 4 mürettebatlı olarak tasarlanmıştır. sahil güvenlik komutanlığının bu tekneleri 6 mürettebatla kullanması ise teknenin sınırlarını aşmaktan çok uzaktır. zira kaan 15, kapalı mekanda 14 kişiyi ağırlayabilmektedir.meraklısına not: üretici firmanın sağladığı teknik verilere göre kaan 15 standart donanımda 2 adet 895kw(1200hp) gücünde mtu 8v2000 m93 motora sahiptir. fakat yine üretici firmanın farklı motor opsiyonları sunulduğunu belirtmesi ve yukarıdaki bilginin sahil güvenlik tarafından verilmiş olması sebebiyle yazılanları değiştirmeden bırakıyorum.

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176