Nükleer santral nereye kurulacak

Takvim gazetesinin haberine göre, aylardır tartışılan nükleer santrallerin nerelerde ve hangi kriterler göz önüne alınarak yapılacağı açıklandı.

Nükleer santral nereye kurulacak

Nükleer santral nereye kurulacak

Takvim gazetesinin haberine göre, aylardır tartışılan nükleer santrallerin nerelerde ve hangi kriterler göz önüne alınarak yapılacağı açıklandı.

Nükleer santrallar nerelere kurulacak, bununla ilgili araştırmalar yapıldı. İşte herkesten gizlenen nükleer santral kurulacak yerler.

Ankara-Nallıhan (Sarıyar Barajı yanında)
Beyşehir-Seydişehir
Akçakoca-Ereğli
Kırklareli-İğneada
Kırıkkale-Nevşehir arası
Mersin-Akkuyu ve Sinop

Sinop açıklandı

Başbakan Tayyip Erdoğan başkanlığındaki Bakanlar Kurulu, gizli raporu geçtiğimiz aylarla ele aldı. Belirlenen yedi yerden Mersin Akkuyu biliniyordu. Sinop ilinin ise açıklanmasına karar verilmişti. Diğerleri gizli tutulacak. Eğer yeni nükleer santral kararları alınırsa, bu açıklanmayan yerlere kurulacak. Türkiye'nin 2020 yılı enerji raporları, nükleer santral raporlarına paralel değerlendirildi.

2020 yılında büyük enerji açığa olacak. Bunun yüzde 50'sini kapatmak için Sinop'ta 3 adet reaktörlü nükleer santral kurulacak. Bu santral 4 bin 500 megavat gücünde olacak ve bin kişi çalışacak. Bir reaktör 2.5 milyar dolara mal olacak. Sinop, nükleer santral bölgesi bir ada gibi özel planlandı. Sinop ile Ankara Nallıhan beraber ele alındı. Sinop kararı olmasa, Ankara Nallıhan olacaktı. Nallıhan'daki Sarıyar Barajı yanında santral olacaktı. Mersin Akkuyu'da da bin megavat gücünde nükleer santral kurulacak.

Bazı örnekler
Bir kilo kömürden 3 kilovat saat,
Bir kilo petrolden 4.5 kilovat saat,
Bir kilo uranyumdan 50 bin kilovat saat enerji üretimi yapılıyor.
Nükleer santral kurulacak yerler, 43 kritere göre belirlendi. En önemli özellik su. 2012 yılında ilk nükleer reaktörün devreye girmesi planlanıyor. Dünyada 443 nükleer santral var. Atatürk Barajı'nın 2400 megavat gücünde olduğu biliniyor.

Sıkıntı var
2009 yılında Türkiye'de elektrik kesintilerinin başlayacağı iddia ediliyor. Hükümet, enerji açığını kapatmak için nükleer santral kararı alırken, CHP ve DSP, Nükleer Santral Kanunu'nun iptali için Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu. Türkiye, enerji sıkıntısı ile çevrecilerin arasında kalmış görünüyor. Termik, doğalgaz, hidroelektrik santrallarının elektrik tüketimini karşılaması mümkün görünmüyor. Nükleer santral kavgası büyük bir hızla devam edeceğe benziyor.

Takvim

YORUM EKLE
YORUMLAR
ahmet mutlu
ahmet mutlu - 7 yıl Önce

NÜKLEER SANTRALLERİ İSTEMEYENLER HİÇ BİR SEY BİLMEYENLERDİR YAPILDIKTAN SONRA HEPSİ AĞZI AÇIK İZLEYECELERDİR!!!

erol keskin
erol keskin - 9 yıl Önce

arkadaşlar enerji çok önemli. nükleer santraller tabiki kurulucak kurulmalı enerji konusunda dışa bağımlı olursak gelecegimiz olmaz zaten. bu enerji askeri alanlarada taşınacaktır. biraz geniş düşünün çıkarın şu at gözlüklerini. uranyum hele hele toryum bakımından mükemmel rezervlerimiz var bunu dışarı hammadde halinde gönderiyoruz, onlarda işleyip bize geri satıyorlar. nükleer santrale sadece enerji olarak bakmayın. bu tekleloji bizde yok. sadece nükleer santrale deil bu teknelojiyede sahip olacağız.

SEYFİ özçelik
SEYFİ özçelik - 8 yıl Önce

Kraldan çok kralcı olanlar, nükleere hayran olanlar, bu konuda zerre kadar bilgisi olmadan yazı yazanlar, görüş bildirenler, ülkenin taşını toprağını insanını hiç uğruna acımasızca ölüme sevkendenler, sadece Çernobil fotoğraflarına bakın, belki biraz bu konuda bilgi sahibi olursunuz,SEYFİ ÖZÇELİK

fatih akın
fatih akın - 11 yıl Önce

dünyanın her yerinde nükleer santraller kaldırılırken bizim devlet adamlarımız nedense ülkeyi yok etmeyi istiyor gelecek nesil için birşeyler bırakalım

Levent
Levent - 8 yıl Önce

Arkadaşlar nekadar yararlı olmaz bilemıyorum zararlı zararsız mı olnuda bılmıyorm bıldığım kadarıya butun ulkeler ıstemıyor ama bız ınatla ıstıyoruz he ısterken sunu soylıyım bız bu nukleer enerjının faydaları varsada kullanamıcaz Rusya kullanıcaz bız sadece yer verıldık bıze bır yararı yok anlıcanız nasıl bı anlasmadır nasıl bır mantıktır halen çözemedım ???

kaan  bektaş
kaan bektaş - 8 yıl Önce

Şuan hala enerji açığımız var ve hala türkiye olarak hak ettiğimiz yerde değiliz.Eğer doğru planlama yapılırsa ben türkiye için faydalı olabilceğini düşünüyorum. Risk taşıyor taşımıyor değil. Fakat risk taşıdığı için hayır demek ne kadar doğru. Arabada kullanmayın o zaman oda riskli kaza yapma ihtimaliniz var. Hem bugün kullanılan alternatif enerji kaynakları doğaya çokmu dost.bir hidroelektrik santralinin kurulacağı bölgenin tüm bitki örtüsü yok edilmek zorunda. arın gerisini siz hesab edin arkadaşlar...

Gökhan  Tiryaki
Gökhan Tiryaki - 7 yıl Önce

Seyfi Özçelik ve Fatih Akın sizin beyninize soktukları o zırvalar bizim Türkiye'mizin gelişmesi icin tammemn bir tehtittir onlarca para döktüler gizli işler cevirdiler bizi paraya bağlıyıp ömür boyu süründürmelerimi daha iyi bir düşünüm evet zararrı yok demiyoruz tabiki var hayır demk ne kadar doğru o zmn arabada kullanmayın oda risk taşıyor...

acun yavuzel
acun yavuzel - 4 yıl Önce

nükleer santral çagın gereğidir.Her bolgeye yapılmalıdır.İç anadolu bolgesinede yapılmalıdır.ankara nallıhan bunun ıcın uygundur yada nehrın barajın oldugu baska bır bolge....


banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176