Nemrut'taki Limanına Giden Yol Sorunu

İzmir Valisi Mustafa Toprak, Nemrut Limanlar bölgesindeki yolları valilik, belediyeler ve karayolları'nın ortak çalışmasıyla düzenleyeceklerini açıkladı.

Nemrut'taki Limanına Giden Yol Sorunu

Nemrut'taki yol sorunu kısa sürede çözülecek

İzmir Valisi Mustafa Toprak, Nemrut Limanlar bölgesindeki yolları valilik, belediyeler ve karayolları'nın ortak çalışmasıyla düzenleyeceklerini açıkladı.

  İzmir Valisi Mustafa Toprak, günde 5 bin TIR'ın giriş çıkış yaptığı Aliağa Nemrut Limanlar bölgesindeki yol sorununa ilişkin sanayicilerin uzun süredir beklediği müjdeyi verdi. Toprak, yolların valilik, belediyeler ve Karayolları'nın ortak çalışmasıyla düzenleneceğini bildirdi. Aliağa Gümrük Müdürlüğü'nde bölgedeki 11 limanın yetkilisiyle bir araya gelen İzmir Valisi Mustafa Toprak, basına kapalı toplantının çıkışında açıklama yaptı.

Bütüncül yaklaşım

Vali Toprak, limanları barındıran Nemrut Körfezi'nin 20 milyar dolarlık ithalat ve ihracat kapasitesi ile ülke sanayisi için son derece önemli olduğunu belirterek, "Alsancak Limanı'na da baktığımızda orada da 20 milyar dolarlık bir hacim var. Yani Nemrut ile eşdeğerde gidiyor. Ancak Nemrut bölgesi zaman içerisinde çok hızlı bir şekilde gelişti. Bu gelişmeyle birlikte iç yollar ve bağlantı yolları da arttı. Ancak buradaki sanayicimizin yollar konusunda çok yoğun şikayetleri var" dedi.

Nemrut Limanlar bölgesindeki yapının biraz karmaşık olduğunu vurgulayan Vali Toprak, "Ancak biz hepsini düzenlemek ve koordine etmek noktasındayız. Bir taraftan baktığımızda Karayollarımızın yol ağında olan kısmi noktalar var. Yeni Foça'ya giden yerden bahsediyorum. Diğer tarafa İl Özel İdaresinin sorumluluğunda olan ama kullanılmayan bir yol ağı var. Genel olarak baktığımızda da büyükşehir ve ilçe belediyemizi ilgilendiren noktalar da var. Dolayısıyla burada kapsamlı ve müşterek bir çalışma yapılmasının zorunluluğu ortada" dedi.

Vali Toprak, sorunu çözmek için "bütüncül" bir yaklaşım sergilemek zorunda olduklarını belirterek, "Burada kısa vadede yapılacak olanlar, orta ve uzun vadede yapılacak olanlarla birlikte düşünülmeli. Şüphesiz ki burada şu anda yatırımcılarımızın en önemli talebi kullanılmaz durumda olan yolların yapılmasıdır" diye konuştu.

"Günde 5 bin araç geçiyor"

Bu yollardan günde toplam 5 bin araç geçtiğini kaydeden Toprak, "Bu 5 bin araç ana yollar itibariyle İzmir ve diğer lojistik merkezler için de sıkıntı yaratıyor. İleriye dönük olarak tedbir almak gerekiyor. Devam eden yatırımlar mevcut yolları daha da zorlayacağa benziyor. O çerçevede Karayolları Genel Müdürlüğü ve Ulaştırma Bakanlığı'nın otobanla ilgili çalışmaları var. Burası zaten imar planlarında görüldüğü gibi bir ağır sanayi alanı. Onun için altyapısını hep birlikte koordinasyon içerisinde gerçekleştirmemiz gerekiyor" diye konuştu. Vali Toprak, yol sorununa ilişkin Petkim Genel Müdürü Sadettin Korkut'un önerdiği yoncalı kavşaklar projesi konusunda da çalışmaları sürdürdüklerini bildirdi. "O proje netleştikten sonra program dahilinde devreye sokulabilir" diyen Toprak, ayrıca otobanı Çandarlı'ya kadar uzatmak konusunda çalışmaların başladığını bildirdi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
ADINIZI YAZIN
ADINIZI YAZIN - 5 yıl Önce

Türkiye'nin geleceğini etkileyecek en stratejik ve önemli konulardan birisidir bu. Yollar mutlaka ve en kısa sürede yapılmalı. Sayın Valimiz bu konuyu her zaman öncelik listesinin en üst sırasında tutmalıdır. Saygılarımla.


< br>Kapt. Murat Yılmazel

DTO İzmir Şubesi-Yönetim Kurulu Üyesi

barbaros
barbaros - 5 yıl Önce

geçenlerde nemrutta bir gemiyi ziyarete gittim , böyle berbat bir yol görmedim daha. inşallah kısa sürede bu durumu çözerler.

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190