M/T Meteora Bozcaada'da Karaya Oturdu

ÇANAKKALE Boğazı'ndan geçiş yapan 'Meteora' isimli İtalyan bandıralı petrol tankeri, karaya oturdu. Tankerden herhangi bir sızıntının olmadığı bildirildi.

M/T Meteora Bozcaada'da Karaya Oturdu

ÇANAKKALE Boğazı'ndan geçiş yapan 'Meteora' isimli İtalyan bandıralı petrol tankeri, karaya oturdu. Tankerden herhangi bir sızıntının olmadığı bildirildi.

'Meteora' isimli İtalyan bandıralı petrol tankeri, saat 19.50'de, boğaza giriş yaptığı sırada, Bozcaada'nın 3 mil kuzeyindeki Tavşan Adası olarak bilinen 'Mavria Adası' yakınında karaya oturdu. Geminin yakın seyir yapması üzerine karaya oturduğu belirtildi.

Yunanistan'dan Gürçistan'ın Poti Limanı'na gittiği öğrenilen 175.37 metre uzunluğundaki 25 bin 400 grostonluk tankerin yardımına, Kıyı Emniyeti Müdürlüğü'ne ait Kurtarma 2 isimli römorkör gönderildi. İlk belirlemelere göre, tankerden çevre kirliliğine yol açacak herhangi bir sızıntının oylmadığı açıklandı.

Gemi kaptanının önce kendi imkanları ile tankeri yüzdürmeye çalışacağı, başarılı olamazsa Boğazlar Tüzüğü gereği Kıyı Emniyeti Müdürlüğü'nün devreye gireceği öğrenildi.

Meteora adlı tankerin karaya oturduğu nokta (Üstte)

Meteora adlı tankerin karaya oturana kadar izlediği rota (Altta)

Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü'nden konuyla ilgili yapılan açıklama şöyle:

 

30.07.2013 günü saat 19:35 civarında İtalyan bayraklı METEORA isimli  27481 m/t Kerosan (gaz yağı) yüklü tanker Bozcaada kuzeyindeki Tavsan Adası sığlıklarında tehlikeye maruz kalarak karaya oturmuştur.

Olay mahalline derhal Kurtarma 2 römorkörü ile Kıyı Emniyeti 8 hızlı tahlisiye botu ile Liman Kontrol 6 botu sevk edilmiştir.

Herhangi bir can kaybı ve çevre kirliliği rapor edilmemiştir.

 

GEMİ ADI                            :              METEORA

BAYRAĞI                             :              ITALYAN

IMO NO                               :              9322944

ÇAĞRI ADI                          :              ICBJ

GEMİ TİPİ                           :              TANKER

GELDİĞİ LİMAN                  :              YUNANISTAN

GİTTİĞİ LİMAN                    :              GURCISTAN

BOY                                    :              175 97 m

EN                                      :              31 03 m

DRAFT                                 :              9 m

GRT                                     :              25400

NET                                     :              9951

DWT                                    :              40046

YAPIM YILI                          :              2009

YÜKÜ                                  :              27481 M/T KEROSAN

OLAY YERİ                           :              TAVŞAN ADASI KUZEYİ

YAKIT                                  :              220 m/ton F/O  -  19 m/ton D/O 

PERSONEL SAYISI               :              25 PERSONEL

 

YORUM EKLE
YORUMLAR
T.C.Müh.Kaptan Refik Akdoğan
T.C.Müh.Kaptan Refik Akdoğan - 6 yıl Önce

Gemiler Bozcaadanın Batı burnunu yakın geçtikten sonra Çanakkale Boğazına giriş yapmak için rotayı sancağa aldıklarında, kuvvetli akıntı onları Tavşan Adası, Mansel Sığlığı üzerine düşürür. Bir Fin tankeri buraya oturmuştu. Oturma nedenin vardiyada buluna dördüncü kaptan açıkladı: Ege Denizi'nde hemen hemen bütün adaların kıyıları çok derin olduğundan onlara yakın geçeriz. Burayı da öyle sandım ve yakın geçeyim derklen kuvvetli akıntı gemiyi bu sığlığın üzerine oturttu. Geminin oturduğu yer kayalık olduğundan gemi su yapmaya başladığından tankların içinde, yanlış anımsamıyorsam on kadar kason(beton) dökmüştük. İşte bu olayda da insan dikkatsizliği geminin önemli derecede hasara uğramasına yol açmıştı. Gemi zabitliği başka memurluklara benzemez. Çok iyi eğitilmeleri yanında onlara denizci ruhunu da çok iyi aşılamak gerekiyor. Me yazıktır ki sivil denizcilerin eğitilmeleri artık tümüyle denizci olmayan eğitimcilerin eline geçmiştir. En azından UDHB sivil denizcilik okullarında bir kaptan ve bir de Baş Mühendis müdür yardımcılarının bulunmalarını sağlarsa yetişen denizcilere denizcilik ruhunun aşılanması mümkün olabilir. Şimdi Milli Eğitim Bakanlığı der ki bizde kadro var ama denizciler gelmiyor. Neden gelmiyor? Tatminkar ücret verilmediği için denizciler okullara gitmiyorlar. En azından denizlerde çalıştığı süre sanki Milli Eğitimde çalışmış gibi kabul edilerek kıdemdan sayılsa belki denizci öğretim görevlisi bulunabilir. Allah selamet versin. www.refikakdogan.com 2511

ahmet kucuk
ahmet kucuk - 5 yıl Önce

gemının altını alesta dalgıclık yaptı gemıde ucak benzini oldugu ıcın kaynak yaptırmadılar alesta fırması guzel ıs cıkardı tebrıkler..

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190