MSC Flaminia'yı Smit Salvage Kurtaracak

299 metre uzunluğundaki konteyner gemisi MSC Flaminia'yı kurtarması için armatör şirket, ünlü kurtarma-yardım firması Smit Salvage ile anlaşma imzaladı.

MSC Flaminia'yı Smit Salvage Kurtaracak

ABD'nin Charleston Limanından Belçika'nın Anvers Limanı'na gitmekte iken Atlantik Okyanusu'nun tam ortasında ambarlarında önce patlama meydana gelen sonra da yangın çıkan 299 metre uzunluğundaki konteyner gemisi MSC Flaminia'yı kurtarması için armatör şirket, ünlü kurtarma-yardım firması Smit Salvage ile anlaşma imzaladı.

Geminin en yakın kara parçasından 1000 mil açıkta kaza geçirmesi nedeniyle imzalanan kurtarma-yardım anlaşmasının meblağının çok yüksek olduğu tahmin ediliyor.

NSB Niederelbe firmasının işletmeciliğini yaptığı MSC Flaminia adlı konteyner gemisini yangından sonra 24 kişilik mürettebat tahliye etmişti. 1 kişinin yaşamını yitirdiği yangında daha sonra hastaneye kaldırılan 4 yaralıdan biri daha yaşamını yitirince ölü sayısı 2'ye çıkmıştı.

MSC Flaminia gemisinin 40 milyon dolar değerinde tekne sigortası olduğu, gemide 4000 adet konteyner bulunduğu ve her birinin ortalama değeri 30 bin dolar kabul edildiğinde yükün toplam değerinin de 120 milyon doları bulduğu bildiriliyor.

Smit firmasının 16,320 HP gücündeki 2007 yılı yapımı  okyanus römorkörü Fairmount Expedition'u ve 2003 yılı yapımı 16,500 HP lik Anglian Sovereigni kaza bölgesine gönderdi.

Geminin son durumuyla ilgili yeni bir rapor yok ancak son gelen rapor yangının sürdüğü yönündeydi.

Yangın söndürme yeteneği de olan römorkörlerin geminin bulunduğu noktaya bu akşam ulaşabilecekleri bildiriliyor.

Ciddi yanıkları olan bir başka yaralı mürettebatın Azor Adalarındaki hastaneden yanık konusunda uzman Portekiz'de bir hastaneye sevkedildiği öğrenildi.

Gemide yolcu olarak 2 kişinin bulunduğu bu kişilerin yangından yara almadan kurtarıldıkları öğrenildi.

 

 

 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mehmet Haldun Tokay
Mehmet Haldun Tokay - 7 yıl Önce

Hani ISM, hani BTM, hani Manilanin sokak kopeklerinin birbirini kovaladigi caddelerde denizde olup bitenleri iyilestirme adina alinan MANILA 2010 kararlari. Nerede o dunya deniz filosunun yuzde 94'unu elinde tutan IACS'nin TUZU KURU sorveyorleri; hele yanina yaklasilmiyan cok bilmis PSC memurlari ve hele hele ABD NCB memurlarinin gemini limani terk etmeden once EVET bu gemi deklere ettigi "YOLCULUGU YAPAR" karalari ve vesaire vesaire. Bakin bu gemide yangin cikiyor. Geminin boyu 299 metre. Bagli oldugu firmanin ismi MSC. Seferin baslangic limani ABD ve SOLAS'in tum gereklerinin defaten elekten gectigi bir gemi hayati... Eger bu sartlarda bir gemide yangin cikiyorsa ve gorunen sonuclar buysa bizim DENIZCI OLARAK ALACAGIMIZ DERS FILAN KALMAMISTIR. "Olabilir ya!..." diyemezsiniz. Sacma sapan kararlari ile, neyin gerekli neyin gereksiz oldugu acisindan zivanadan cikmis bir deniz yasantisini yasayan biz deniz insanlari artik siz karadaki insanlarin bizim uzerimizden "tuzu kuru" yasantilarinizi surdurmenizden biktik usandik. Turkiye icin soyluyorum; 12 ayin 10 ayini denizde calisarak geciren TURK DENIZCISI son uygulamalarda cebine giren ellerin, hayatindan ve kisacik dinlenme hakkindan calinan zamanin caresizligine "EVET, GEREKLIYSE BIZ DE YAPMALIYIZ," deyislerle yeni maceralarin kahramani olmaya hazirlanmaktadir. Tabi genis dusunuldugunde tum deniz emekcisi olan insanlar uzerinde "iscisin sen, isci kal!" somurusu bu olaylarda arka planda ne maduriyetlere konu olmakta, Allah bilir. Bunu denizi yasayan bilir; demirden bir gaz bidonu icindesiniz ve bu bidon yanmaya basliyor. En yakin sahilden 1000 mil acikta 24 insan olarak yasama sarilmaya calisacaksiniz. Deniz insanini karada yasayan insanlardan ayri tutmanin, bu insanlara bir ayricalik taninmasinin artik bir INSANLIK SORUNU oldugunu dusunuyorum. Lojistigin, insan ihtiyaclarini gidermede DENIZDEKI gucune omuz veren DENIZCILERIN hakketigi onuru, sermayenin ve sadece malin gozetimini yapan IMO'nun, CIKARTACAGI KARALAR ILE bir an once BU GERCEGI GORUP onu hakkedene BIR AN ONCE verdirmesi temennisiyle. Kapt. M. Haldun TOKAY

Oktay Mahmut KEREMOGLU
Oktay Mahmut KEREMOGLU - 7 yıl Önce

Merhaba,

Konu hakkında daha resmi bir acıklama yapılmadıgı halde, su anda ASTİ terminalinde vardiyaya gitmek icin otobus bekleyen bir Kılavuz Kaptan ve Aralık basından Haziran ortasına kadar 22 ayrı gruba IMDG Kod Egitimi vermis bir egitici olarak yazacaklarım kendi sahsi gorusum olup dogal olarakkimseyi baglamaz.

A - Deklere edilmeyen ve bundan dolayı normal yuk olarak kabul edilerek koyulmaması gereken bir yere konmus bir konteyner,(Dogrusu buna inanmak bile istemiyorum)

B - Deklere edildigi halde gemi yada Liman calısanları tarafından koyulmaması gereken bir yere konmus bir konteyner (Yanlıslıkla)

C - Dogru duzgun Seperasyon ve Segregasyon kurallarına uyulmaması....(Bu durumda bilgisayar programlarına v.s.'ye uyulmamıs demektir ki....)Buradaki asıl sorun geminin Charleston cıkıslı olmasıdır. Dogal olarak her yerden yuklenen gemilerde kazalar olabilir ama Haldun Kaptan'ın ifade ettigi gibi bu kadar hassas olan A.B.D. Liman cıkıslarının ardından da bunlar gerceklesiyorsa soyleyecek birsey kalmıyor.En kısa zamanda gelen bilgiler dogrultusunda tekrar irdelemek dilegiyle....En acısı tabiki İNSAN KAYBI...

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176