"MOL Comfort'ta teknik sorun yoktu"

ClassNK, MOL Comfort gemisinin Mayıs ayı sonu itibariyle yürürlükteki mevzuata tam uyumlu olduğunu açıkladı

Japon Klas Kuruluşu ClassNK, MOL Comfort gemisinin Arap Denizinde ikiye bölünmesinden sonra gerçekleştirdiği inceleme sonucunda geminin Mayıs ayı sonu itibariyle yürürlükteki mevzuata tam uyumlu olduğunu açıkladı.

Geminin dizaynı ve plan onayı işlem süreci ile ilgili derinlemesine yapılan inceleme, geminin sörvey kayıtlarının incelenmesi bizzat Class NK Yönetim Kurulu Başkan Yardımıcsı Toshitomo Matsui başkanlığında gerçekleşti. Ancak olayın nedeni ile ilgili bir bulguya ulaşılamadı.

Geminin 29 Mayıs 2013 tarihinde yapılan özel sörveyinde hiç bir anormal bulgu göze çarpmamıştı.

ClassNK, yaptığı açıklamada; "Yaptığımız inceleme sonucunda özel sörvey esnasında hiç bir anormal durumda karşılaşılmadığı ve geminin sörvey sonuç tarihi itibariyla yürürlükteki IACS kuralları ile tam uyumlu olduğu belirlendi" denildi.

 

YORUM EKLE
YORUMLAR
T.C.Müh.Kaptan Refik Akdoğan
T.C.Müh.Kaptan Refik Akdoğan - 6 yıl Önce

Teknik bir sorun yoktu da MOL Confort belinden kırılarak neden battı? Şİmdi yüklemeler de kompütörlere göre yapıldığından ne oldu da beli kırıldı. Hava durumunu tam bilmemekle, öyle fırtınalı bir hava yoktu galiba. Bizim konteynercilerimiz, öğretmenlerimiz de konuşmazlar ki bilgimiz artsın, bir şeyler öğrenelim. Bu konuda bir beyin fırtınası uygulamak çok güzel olur. Rica ediyorum sayın editörden bu konuda yabancı basında ne geçerse burada bizlerle paylaşılırsa çok yararlı olur. Bana göre gemi aşırı derecede yüklenmiş. Neredeyse köprüüstünün görüşünü kapamış. Soruyu tekrar soralım: Herşey yolunda ama gemi belinden kırıldı. Kesinlikle bir nedeni olmalı. Bekleyeceğiz. Allah selamet versin. www.refikakdogan.com

denizhan kaptan
denizhan kaptan - 6 yıl Önce

konteyner taşımacılığında en büyük sorun verilen yuk degerlerıyle konteynerin hakiki ağırlık değerinin doğru beyan edilmemesidir.zaten büyük tonajlı konteyner ve dokmeciler herzaman maximum strese yakın yükleme yaparlar.yuk hesapları genelde kalkış değerler ile hesaplanır varışta gemının yakıcagı yakıt ve tankarındakı kalan yakıt degerlerı ve nerelerden yakacağı pek dikkate alınmaz muhtemelen gemı stress degerlerı yüksek kalkış yaptı ve gemı ortasındaki fuel oıl tankından kullanılan yakıtlar gemının kırlmasına neden olmuş olabilir.benım nacıze düşüncem bu konudadır.yuklerın dağılımı hatalı yapılmışsa bu faktör gemınnı orta hattına etkı etmıs olabılır

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190