MOL Comfort iki parça parçaları yüzüyor

Yemen açıklarında dev dalgaların etkisiyle ikiye bölünen konteyner gemisi MOL COMFORT'un parçaları batmaya direniyor.

MOL Comfort iki parça parçaları yüzüyor

Yemen açıklarında dev dalgaların etkisiyle ikiye bölünen konteyner gemisi MOL COMFORT'un parçaları batmaya direniyor.

4500 adet konteyner yükü ile Singapur'dan Suudi Arabistan'ın Cidde Limanına giden 316 metre uzunluğundaki dev konteyner gemisi MOL Comfort (Eski adı APL Russia) Hindistan'ın Bombay Limanının 840 deniz mili batısında (Yemen açıklarında) omurgasının kırılması neticesinde ikiye bölünmüştü.

Gemide bulunan 26 kişilik mürettebat 2 can salı ve 1 can filikası ile gemiden ayrılmıştı.

Konuyla ilgili haberi Türkiye'de ilk kez Türk Denizciliğinin Haber Sitesi DenizHaber.Com vermişti. 

Son gelen haberler, 6-7 metre yüksekliğindeki dalgaların hüküm sürdüğü bölgede ikiye ayrılan geminin parçalarının henüz batmadığı ve su üzerinde kalmaya devam ettiği yönünde. 

 

YORUM EKLE
YORUMLAR
TİC.Müh.Kaptan Refik Akdoğan
TİC.Müh.Kaptan Refik Akdoğan - 6 yıl Önce

Bu kaza ve diğer deniz kazaları gösteriyor ki gemi yüklemek, boşaltmak, çalıştırmak,seyir yapmak çok üst düzey bir mühendislik işidir. Bu iş yapanlar her an içinde bulundukları şartları göz
önünde bulundurarak hesap kitap yapmak zorundadırlar. Ayrıca çalıştırdıkları insanları idare etmek de ayrı bir sosyal olgudur.Hesapta yapılacak küçük bir yanlış felaketlere neden olabilir. Bu olgular gözönünde bulundurularak eğitimleri buna göre vermeliyiz. Ne yazık ki denizde uzun yıllar çalışarak deneyimler kazanmış olan kaptan ve baş mühenmdislere deniz doçenti/profesörü ünvanları verilmediğinden denizci yetiştirmekte bu çok değerlı gemiadamlarından yararlanılamamaktadı r. Yıllar boyu çalışılmış ama buna bir çare bulunamuştır. Allah kazadan beladan korusun.
www.refikakdogan.c om

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176