MMK-Atakaş Tamamen Rusların Oldu

MMK, şirketin diğer %50 hissesini satın alarak, kendi hisselerini %100'e tamamladı.

MMK-Atakaş Tamamen Rusların Oldu

Türk yatırımcı Atakaş Şirketler Grubu (Atakaş) ile 2007 yılında yapılan ortaklık sonucu kurulan MMK - Atakaş Metalurji San. Tic ve Liman İşletmeciliği A.Ş.'nin (MMK-Atakaş) hisselerinin tamamının Rus çelik üreticisi Magnitogorsk Iron and Steel Works (MMK) tarafından devralınacağı 11 Mart 2011 tarihinde açıklanmıştı.

Bu karar doğrultusunda süreç son aşamasına ulaştı ve bugün itibariyle tarafların satış devrini tamamlaması sonucu şirketin hisselerinin tamamının MMK'ya geçişi resmi olarak yapılıyor.

485 milyon $ değerinde olduğu belirtilen anlaşmayla birlikte MMK, şirketin diğer %50 hissesini satın alarak, kendi hisselerini %100'e tamamladı.

İskenderun ve Gebze'de bulunan iki tesisinde yılda 2,5 milyon mt ham çelik, 2,3 milyon mt sıcak rulo, bir milyon mt soğuk rulo, 1,2 milyon mt dekape mamul, 900.000 mt galvanizli mamul ve 400.000 mt kaplamalı mamul üretim kapasitesine sahip çelik üreticisi bundan sonra Türkiye'deki üretimine MMK Metalurji Sanayi Ticaret ve Liman İşletmeciliği A.Ş. olarak devam edecek

YORUM EKLE
YORUMLAR
bülent
bülent - 8 yıl Önce

binlerce insanımızın geleceğini ilgilendiren ve stratejik önemi olan bu tesisleri sırf iyi para verdiler diye satmak mı? gerekir, herşey para mı . kolay kurulmuyor bu tesisler. Ben ce yerli bir firmaya satmalıy dı , eğer satacaksa....

Ahmet Yekta
Ahmet Yekta - 8 yıl Önce

Merhaba,sizin yorumunuza kesinlikle katılmıyorum,babam bizzat o şirkette müdür olay sadece para için satılmasından kaynaklı değil günlük 10 milyon dolar masrafı olan bir fabrikayı Atakaş şirketi kaldıramamıştır MMk şirketi 350 milyar dolarlık bir servete sahip firmadır masraf türklerin içinden çıkılabilecek bir boyutta değildir bu yüzden satılmıştır para için diyip atıp tutmayın Atakaş o fabrikayı keyfinden satmadı!!

Hasan Tahsin Üstünoğlu
Hasan Tahsin Üstünoğlu - 8 yıl Önce

Sayın Ahmet Yekta,

Öncelikli olarak Mmk'nın web sitesine girip MMK'nın 350 milyar dolar serveti olup olmadığını araştırmanızı tavsiye ederim yok böyle bir şey. Büyüklük olarak Erdemir'den bir kaç adım ileride fakat Rus mentalitesi ağır işler. Genel olarak işler zor olur, orada kalanlar da ancak ara eleman olarak takılırlar. Günde 10 milyon dolar masraf yok babanız hangi birimde çalışıyor bilmiyorum ama şirketin Genel Müdür ben olsaydım sizi derhal kovardım ancak atıp tutuyorsunuz bari olta alın balık falan tutun. Atakaş grubu pekala Türk ortakla bu işe girebilirdi yapmadığına göre zaten en başından "çıkış" yani "satış" stratejisi vardı sadece zamanlama meselesi bekleniyordu. Sözde ortakla geçimsizlikler hepsi düzmece yalan. Kendi kendinizi kandırmaya devam edebilirsiniz.

adanalı
adanalı - 7 yıl Önce

dışı sizi içi calışan işciyi yakar türkmü dini dili bir olan aynı ırka sahip oldugumuz türk yöneticilerin işciyi düşürdügü durumu bilseniz atıp tutmazsınızbanner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176