Meşalenin Yolculuğu Olaylı Sürüyor

Çin'de düzenlenecek 2008 Pekin Olimpiyat oyunlarının meşalesi, dünya turunun Londra durağında protestolarla karşılandı

Meşalenin Yolculuğu Olaylı Sürüyor

Meşalenin Yolculuğu Olaylı Sürüyor

BBC'nin haberine göre, Çin'in Tibet konusundaki tutumuna karşı göstericilerle polis arasında çıkan olaylarda 35 kişi gözaltına alındı. Olaylar nedeniyle gecikmeli de olsa, meşale Londra turunu tamamladı ve bir sonraki durak olan Paris'e götürüldü.

Bir gösterici, polis nezaretinde Londra sokaklarından geçirilen meşaleye yaklaşarak, meşaleyi birkaç saniyeliğine, o sırada meşaleyi taşıyan eski haber sunucusu Konnie Huq'un elinden aldı. Gösterici hemen polisler tarafından durduruldu. Huq, meşaleyi taşımasının Çin'in tutumunu onayladığı anlamına gelmediğini söyledi.

İngiltere'deki farklı muhalif gruplar, Pekin'de düzenlenecek 2008 yaz olimpiyatlarının meşalesi Londra'dan geçirildiği sırada, Çin'deki insan hakları ihlallerini protesto etmek için gösteriler düzenleyeceklerini daha önceden açıklamışlardı.

Meşale, başbakanlık konutu önünde, İngiltere Başbakanı Gordon Brown tarafından da selamlandı. Liberal Demokrat Parti lideri Nick Clegg, Çin Tibetli lider Dalay Lama ile görüşmeyi kabul etmeden, olimpiyat meşalesini selamlamış olmasını "tümüyle uygunsuz" bir davranış olarak niteledi.

Sabah

YORUM EKLE
YORUMLAR
yıldırım DELİDUMAN
yıldırım DELİDUMAN - 11 yıl Önce

En uzaktaki Türkler " UYGUR türkleri " / Dünyanın birçok yerinde Türkler var ama onlar en uzaklarda yaşayanlar. Üstelik dünyayla bağlantıları yok gibi.Dünyanın bir ucunda yaşayan Türkler onlar. Toplam sayıları 8.5 milyon civarında. Ama haklarında fazla bir şey öğrenilemiyor. Çünkü yaşadıkları topraklar Çin halk Cumhuriyeti'nin bir parçası ve bögelerine adeta hapsedilmişler.Çin'in baskısı yıllardır sürüyor ama onlar Tibetliler'den farklı olarak dünyaya seslerini duyuracak bir Dalay Lama'ya sahip değiller. Oysa Uygur Türkleri de zaman zaman, daha fazla özgürlük ve demokratik haklar için ayaklandı. Ayaklanmalar hep bastırıldı. Kanlı olaylar yaşandı ama dünyanın bundan haberi olmadı. Çünkü Uygur Türkleri'nin yaşadıkları Sincan Uygur Bölgesi ve özellikle Doğu Türkistan'a, olaylar sırasında bir tek yabancı gazeteci sokulmadı, olayları yansıtacak tek kare fotoğraf çekilemedi.

Pekin Yönetimi, ağustos ayındaki Olimpiyat Oyunları öncesinde Tibet ile birlikte Doğu Türkistan’da yaşayan Müslüman Uygurlar'a da "terörle mücadele" adı altında baskı uyguluyor. Tibetli rahiplerin ayaklanması, insan hakları savunucularının boykotları dünyada manşetlere çıkarken, Uygurlar medyada yer bulamıyor. "Çünkü Dalay Lama gibi egzotik bir liderimiz yok" diyorlar.Hapsedildikleri bögede, dünyadan adeta kopartılmış gibi yaşayan Uygur Türkleri'ni AP ve Reuters muhabirleri görüntüledi. "En uzaktaki Türkler"in günlük hayatını yansıtan fotoğraflar tüm dünyaya geçildi.08.04.2008/HÜRRİYET

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176