Marmaris'te deniz 10 metre çekildi adacıklar ortaya çıktı

Marmaris’te, denizin 10 metre çekilmesi, bazı bölgelerde ise adacıklar oluşması, endişe yarattı.

Marmaris'te deniz 10 metre çekildi adacıklar ortaya çıktı

Marmaris’te deniz 10 metre çekildi

Marmaris’te, denizin 10 metre çekilmesi, bazı bölgelerde ise adacıklar oluşması, endişe yarattı.

Jeofizik Yüksek Mühendisi Hakan Beyaz, bunun atmosferik şartlarda basıncın hakim olduğu bir durum olduğunu belirtip, vatandaşlar deprem habercisi gibi dedikodulara itibar etmemelerini istedi. Yeni yılın ilk günlerinde Atatürk Caddesi’nden İçmeler Mahallesi’ne kadar uzanan 11 kilometrelik sahil şeridinde deniz yer yer 5 ile 10 metre arasında çekildi.

İlçe merkezinden 10 kilometre mesafedeki Yalancıboğaz ve Adaköy Mahallesi’nde de denizde adacıklar oluştu. Denizdeki çekilme ve adacıkların oluşması Marmarisliler’i endişelendirdi. Yat Limanı ve Kordon Caddesi’nde iskelelerin temellerinin görünmesine neden olacak kadar yaşanan deniz çekilmesi dikkat çekerken, vatandaşlar bu anları cep telefonları ile görüntüleyip, yakınlarıyla paylaştı.

Endişe gerek olmadığını vurgulayan Jeofizik Yüksek Mühendisi Hakan Beyaz, her yıl aralık ve şubat ayları arasında bu tür çekilmelerin yaşandığını söyledi.

Beyaz, “Mevsim normallerinin dışında, güneşli ve yağmursuz bir dönem yaşanmakta. Atmosferik şartlarda yüksek basıncın neden olduğu bir durum söz konusu. Marmaris ve çevresinde bu tür çekilmeler çok normaldir. Bu tür basınçlarda denizde 15-40 metre arasında çekilmeler yaşanabilir. Halkımız, ‘Deprem habercisi mi’ diyerek endişe duymakta. Bu tür söylentilere ve haberlere itibar etmesinler” dedi.

YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176