Maliye Bakanlığı´ndan Liman İndirimi

Maliye Bakanlığı tarafından alınan karar ile üçüncü şahısların limanları kullanımında alınan yüzde 15´lik pay, yüzde 1´e indirildi.

Maliye Bakanlığı´ndan Liman İndirimi

Maliye Bakanlığı´ndan liman indirimi

Maliye Bakanlığı tarafından alınan karar ile üçüncü şahısların limanları kullanımında alınan yüzde 15´lik pay, yüzde 1´e indirildi. Yapılan vergi indirimi ile deniz ticaretinin arttırılması hedefleniyor.

Maliye Bakanlığı, deniz ticaretinin arttırılması ve liman talebinin karşılanmasına yönelik olarak, limanlardan yapılan ticaretlerden aldığı yüzde 15´lik payı yüzde 1´e indirildi. Konuyla ilgili açıklama yapan Kocaeli Defterdarı Süleyman Dal, "Kocaeli doğal bir liman kenti durumundadır. İzmit Körfezi´nde faaliyet gösteren liman sahiplerinin, kanunun bu maddesinin yürürlüğe girdiği 06.08.2008 tarihinden itibaren en geç dört ay içinde başvuruda bulunulması gerekmektedir. Sözleşmelerde, liman olarak kullanılan tesislerin hasılatından yüzde 1 oranında, üçüncü kişilere ait yüklerin yüklenmesi ve boşaltılması ile gemi konaklamasında kullandırılması karşılığında elde edilen hasılattan ise yüzde 15 oranında, pay alınacaktır. Hasılattan yüzde 15 oranında pay alınan yerlerde, üçüncü kişilere ait yüklerin yükleme ve boşaltılması ile gemi konaklaması dışında başka faaliyetlerin de olması halinde, bu faaliyetlerden elde edilen hasılatın yüzde 1´i oranında ayrıca pay alınacaktır" dedi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
- 11 yıl Önce

bu indirim değil ki,yine %15 leri alıyorlar, sadece liman arka sahasından da kazanılan paradan %1 oranında maliye payı almaya başladılar. indirim yok,tam tersi maliye kendine ek bir gelir yeri daha buldu.

selamlar,

liman başkılavuzu

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176