Kuzey Geçidi Sorun Oldu

Kuzey Kanada'da yer alan Atlantik ile Pasifik okyanusu arasında buzulların erimesi sonucu oluşan geçitin kullanımı Amerika ile Kanada arasında tartışmalara neden oldu

Kuzey Geçidi Sorun Oldu

Küresel ısınma nedeniyle Kuzey Kanada'da yer alan Atlantik ile Pasifik okyanusu arasında buzulların erimesi sonucu oluşan geçitin kullanımı Amerika ile Kanada arasında tartışmalara sebeb oldu. Buzulların erimesiyle birlikte oluşan geçit (Nortwest Passage), kullanıldığı takdirde İngiltere'den Japonya'ya 1 ay olan normal gemi yolculuğu süresini 15 güne düşürecek.

1500'lü yıllardan beri başta İngiltere İmparatorluğu tarafından Asya'nın zengin ülkelerine daha kısa sürede varmak için birçok kez Atlantik ile Pasifik okyanusu arasında bir geçit açılması için girişimlerde bulunulmuş ancak başarılı olunamamış, hatta gönderilen çok sayıda uzman ekip geri dönememişti. Yüzyıllar boyuncu istenilen bu geçit küresel ısınmanın etkisiyle kendiliğinden oluştu. Olayı şaşkınlıkla karşılayan özellikle bölgede araştırmalardan bulunan Kanadalı ve Amerikalı bilim adamları, on yıllar sonra olmasını bekledikleri erimenin çok daha kısa sürede gerçekleştiği görüşündeler. Bölgede araştırma yapan Kanadalı bilim adamı Doug Bancroft on yıllar sonra bekledikleri gelişmenin geçtiğimiz yaz meydana geldiğini söylüyor. Bancroft, "Bu kadar erimenin gerçekleşmesini on yıl sonrası için bekliyordum. Hava şartlarına da baktığımızda böyle bir gelişmeyi şu an için beklemiyorduk ama geçtiğimiz yaz bu gerçekleşti." dedi.
 

Kaynak:sondakika.com

YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176