Küresel Isınma Kasırga Yapıyor

Küresel ısınmanın Atlas Okyanusu'ndaki kasırgaların sayısının iki kat artmasına neden olduğu ortaya çıktı.Yaz aylarından itibaren kasırga riski ortalamanın üstünde .

Küresel Isınma Kasırga Yapıyor

Kasırganın küresel ısınma bağı
 
Küresel ısınmanın Atlas Okyanusu'ndaki kasırgaların sayısının iki kat artmasına neden olduğu ortaya çıktı.
 
Yaz aylarından itibaren kasırga riski ortalamanın üstünde

ABD'deki Ulusal Atmosferik Araştırmalar Merkezi'nden Greg Holland ve Teknoloji Enstitüsü'nden Peter Webster, Atlas Okyanusu'nda bir yılda meydana gelen ortalama tropikal fırtına ve kasırga sayısında önemli artışın görüldüğü 1900 yılından başlayarak 3 dönemi inceledi.

Araştırma, 1900-1930 döneminde 6 kasırganın meydana geldiğini, 1930-1940 döneminde yıllık ortalama kasırga sayısının 10'a, 1995-2005'deki dönemde ise bu sayının 15'e çıktığını gösterdi.

Araştırmacılar ayrıca, fırtına sayısı ve okyanus yüzeyindeki suların sıcaklığındaki artış arasında önemli bir bağlantı olduğunu ifade etti.

Araştırmaya göre son 100 yılda deniz suyu sıcaklığı yaklaşık 0,7 derece arttı.

Yine aynı araştırmada, geçen on yılda yaşanan kasırgaların yüzde 60 ila 70'inin doğrudan küresel ısınmayla bağlantısı olduğunun altı çizildi.

Uzmanlar, 2007 yılının kasırgalar açısından çok hareketli; beklenen dokuz kasırgadan en az beşinin çok güçlü olacağını tahmin ediyor.

ABD'de yapılan ve geçen yıl açıklanan araştırmalar, kasırgaların yoğunluğu ile karbondioksit (CO2) gibi sera etkisine yol açan gazların toplanmasına bağlı olarak atmosferin ısınması arasında yakın bir bağlantı bulunduğunu ortaya koymuştu.

Kaynak: BBC
 

YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176