Kriz Yunan Genelkurmay Başkanını Götürdü

Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis, Karaada (Ro) krizi nedeniyle sorumlu tuttuğu Genelkurmay Başkanı General Dimitris Grapsas’ı görevden aldı.

Kriz Yunan Genelkurmay Başkanını Götürdü

Kriz Yunan Genelkurmay Başkanını Götürdü

Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis, dün ani bir kararla Yunan Savunma ve Dışişleri Konseyi’ni (KİSEA) toplayarak, Karaada (Ro) krizi nedeniyle Türkiye ile yaşanan son “mini gerginlik”ten sorumlu tuttuğu Genelkurmay Başkanı General Dimitris Grapsas’ı görevden aldı.

İki yıllık görev süresinde ortaya koyduğu sert askerlik anlayışı ve aşırı Türk karşıtı görüşleri yüzünden “şahin” olarak tanımlanan Grapsas’ın yerine “düşük profilli, ılımlı ve esnek” bir komutan olarak tanınan Yunan Hava Kuvvetleri Komutanı Hava Korgerenal Yanis Yangos (58) getirildi.

Genelkurmay planı

Yunan basınına göre, Grapsas’ın görevine son verilmesinde bardağı taşıran damla geçen pazar Thema gazetesinde yayımlanan, “Türkiye’nin karşısındaki adacıklara 1000 komando gönderildi” şeklindeki haber oldu. General Grapsas, Yunan Savunma Bakanlığı tarafından yalanlanan haberin gazeteye sızdırılmasından, komandoların konuşlandığı adalardan biri olarak Karaada’nın gösterilmesinden ve dolayısıyla daha sonra Türk gazetecilerin adaya yaklaşması sonucu yaşanan “mini krizden” sorumlu tutuldu.

Yunan gazetelerine göre, Başbakan Karamanlis, Dışişleri Bakanı Dora Bakoyannis ve Savunma Bakanı Evangelos Meimarakis, “1000 komando” haberinin krize yol açmasına çok sinirlendi. Etnos gazetesi, Thema gazetesinde yayımlanan “1000 komando” haberinin aslında, Yunan Genelkurmayı’nın, doğu Ege’deki adacıkları kapsayan bir planıyla ilgili olduğunu bildirdi.

Dosyası kabarık

Yunan medyası, görevden alınması vesilesiyle, “şahin” General Grapsas’ın görevi sırasında “sıkıntı yaratan” başka icraatlarını da ortaya çıkardı. Etnos gazetesi, Grapsas’ın muhalefete, ordudaki eksiklikler konusunda bilgi vererek hükümeti zor durumda bıraktığını belirtti. To Vima gazetesi de Grapsas’ın Yunan Kara Kuvvetleri’nde askerliğin 12 aydan 9 aya indirilmesine şiddetle karşı çıktığını, Türkiye karşısındaki Yunan adalarına ve Meriç bölgesine konuşlandırılmak üzere Rusya’dan 450 adet BMP-3 tipi uzun menzilli zırhlı araç satın alınmasını istediğini kaydetti.

‘Karaada krizi’ neydi?

Türkiye ile Yunanistan arasında yaşanan “Karaada krizi” geçen salı, Antalya’nın Kaş ilçesi açıklarındaki adaya 1000 kadar Yunan komandosu gönderildiği yönündeki haberler üzerine bölgeye hareket eden Türk gazetecilerin Yunan askerleri tarafından gözaltına alınmasıyla patlak verdi. Yunanistan’ın adaya asker çıkardığı ve Yunan bayrağı çektiği haberleri üzerine kiraladıkları tekne ile bölgeye gitmeye çalışan 3’ü gazeteci 5 Türk, Dışişleri Bakanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu’nun devreye girmesi ve yoğun bir diplomasi trafiği sonucunda kısa süre içerisinde serbest bırakılmıştı. Yunan makamları olayı, “rutin bir kontrol” olarak değerlendirmişti.

Diyalogcu komutan

Yeni Yunan Genelkurmay Başkanı’nın havacı olmasının, Atina’da Türk-Yunan ilişkilerinde bu sonbaharda yaşanması beklenen gelişmelerle bağlantılı olduğu belirtiliyor. Yunan gazetelerindeki yorumlarda, Türk-Yunan savaş uçakları arasında Ege’de meydana gelen it dalaşları ve öteki gerginliklere son verilmesi amacıyla, Türkiye’nin AB üyelik sürecinin değerlendirileceği kritik aralık zirvesi öncesinde Ankara ile Atina’nın diyalog başlatacağı ifade ediliyor. Bu nedenle, Türk-Yunan ilişkilerine “olumsuz ve keskin” bir bakış açısına sahip Grapsas’ın yerine Hava Korgenerali Yanis Yangos’un getirilmesi “Ege’deki hava ihtilafı için dosyaya hâkim, havacı bir yetkili atandı” şeklinde yorumlandı.

YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176