Korsanlara En Ağır Darbe Hindistan'dan

Hindistan Donanmasına ait savaş gemisi “INS Tabar” dün Aden Körfezinde devriye gezerken denetlemek istediği ve kendisine ateş açan korsan gemisini batırdı.

Korsanlara En Ağır Darbe Hindistan'dan

Korsanların ana gemilerinden biri batırıldı

DenizHaber.Com Özel- Hindistan Donanmasına ait savaş gemisi “INS Tabar” dün Aden Körfezinde devriye gezerken denetlemek istediği ve kendisine ateş açan korsan gemisini batırdı.

INS Tabar'ın devriye görevi esnasında durdurarak denetlemek istediği teknenin  korsanların kullandığı “ana gemi” lerden birisi olduğu ve denetleme talebine ateş ederek karşılık vermesi üzerine INS Tabar tarafından batırıldığı öğrenildi.

Hindistan Kızıldeniz ile Hint Okyanusunu birbirine bağlayan ve dünyanın trafiği en yoğun deniz alanlarından birisi olan Aden Körfezinde donanma bulunduran ülkeler arasında.

DenizHaber.Com'un edindiği bilgilere göre Hindistan Donanmasına ait savaş gemisi INS Tabar, dün akşam saatlerinde Yemen'in Salalah kentinin 285 deniz mili güney batısında korsanlara ait ana gemiyi saptadı.

"Yaklaşırsan havaya uçarsın"

INS Tabar yaklaşınca gemide makineli tüfek ve ve roketatarlarla donanmış korsanların olduğu görüldü.

Bunun üzerine ISS Tabar, korsan gemisine “denetlenmek üzere makinelerini durdurması” talimatını verdi.

Korsan gemisinden  savaş gemisine verilen karşılık ise “Yaklaşırsan seni havaya uçururum” oldu.

Bunun hemen akabinde korsan gemisi savaş gemisine ateş açtı. ISS Tabar açılan ateşe karşılık verince korsan gemisinde büyük bir patlama oldu ve korsan gemisi battı.

Patlamanın korsan gemisinde stoklanmış cephane nedeniyle olmuş olabileceği tahmin ediliyor. Bazı korsanların ana gemiye bağlı hızlı botlara binerek kaçmaya çalıştıkları görüldü.  Uzaklaşmayı başaran 2 hızlı bot savaş gemisince takip edildi. Botlardan birisi daha sonra terkedilmiş olarak bulundu. Diğer hızlı bot ise kaçmayı başardı.

Hindistan Donanmasından yapılan açıklamada  USS Tabar'ın 23 ekimden bu yana Aden Körfezinde devriye görevi yaptığı ve korsan kaynayan bu sulardan 35 geminin güvenle geçmesine refakat ettiği belirtildi.

Geçtiğimiz Çarşamba günü de helikopter desteğindeki hintli komandolar korsanların bir Hint ticaret gemisine yaptıkları saldırıyı püskürtmüşlerdi.

Fatura ağır

Dün bir balıkçı gemisi ve bir yük gemisinin de katılımıyla korsanlarca bu yıl saldırıya uğrayan gemi sayısı 90'ı buldu.

Bu arada, Sirius Star adlı 330 metre boyundaki ham petrol yüklü süpertankeri kaçıran korsanların Dubai ve komşu ülkelerle bağlantıları olan nitelikli bir ekip tarafından kaçırılmış olduğu bildiriliyor.

Korsanların fidye geliriyle yeni tekneler ve Aden körfezindeki gemi trafiğini izleyecek bir şebeke oluşturacak teknik donanım satın aldıkları DenizHaber.Com'a ulaşan bilgiler arasında.

Somali'de merkezi hükümet yok

İç karışıklıklarla çalkalanan Somali'de 1991 yılından beri işlevsel bir merkezi hükümet bulunmamakta.

Denizcilik şirketleri şimdilerde Uzak Doğu'ya ulaşmak için Süveyş kanalı-Kızıldeniz rotası yerine Ümit Burnu'nu dolaşma alternatifini ciddi olarak düşünmeye başladı.

Ancak bunun seyir süresine haftalar ekleyeceği ve navlunda artış olarak tüketiciye yansıyacağı nedeniyle bu kararı almak o kadar da kolay değil.

Bu nedenle Hint donanmasına ait INS Tabar'ın yapmış olduğu işin önemi büyük.

YORUM EKLE
YORUMLAR
yıldırım DELİDUMAN
yıldırım DELİDUMAN - 11 yıl Önce

Dünyanın başındaki kriz belasının büyüklüğünü anlamak için bundan daha somut bir örnek olmaz herhalde: Suudi Arabistan'ın günlük ihracatının yüzde 25'ini oluşturan 2 milyon ton ham petrol yüklü "Sirius Star" tankeri Somalili korsanlarca kaçırıldı, petrol fiyatları santim oynamadı. (Not: Varili 55 dolar civarında.)

Oysa çok değil birkaç ay önce, arz ile talebin kıl payı dengelendiği ilkbahar-yaz mevsiminde böyle bir olay patlak verse, petrolün varili en az 2025 dolar fırlardı. Düşünün, geçen Nisan'da korsanlar boş bir Japon tankerini kaçırdıklarında bile petrol fiyatları 10 dolar atmıştı!

OPEC (Petrol İhracatçısı Ülkeler Örgütü) üyelerinin günlük üretimde yapmayı düşündükleri 1.5 milyon tonluk indirimin bile üstünde petrol yüklü bir tanker devre dışı kalıyor; ne borsaların kılı kıpırdıyor, ne de spot veya vadeli petrol piyasalarının! Çünkü durgunluğun bundan sonra daha da derinleşeceğini, bunun da petrole talebi aşağıya doğru çekmeye devam edeceğini herkes görüyor.

Neyse... Bu yazımızın konusu kriz değil, o nedenle siyasilerin ve ekonomi aktörlerinin gerekli dersi çıkaracakları umuduyla bu bahsi burada noktalayalım.

Uçak gemisinin üç katı büyüklüğünde ve 100 milyon dolarlık petrol yüklü bir tankerin, hem de açık denizde (En yakın Afrika kıyısına 830 kilometre uzaklıkta) bir avuç silahlı kişi tarafından kaçırılıp Somali'ye götürülmesi, korsanlar karşısında dünyanın çaresizliğini gösteriyor.

Gerçi korsanlık insanlık tarihi kadar eski; örneğin Roma İmparatoru Jül Sezar da gençliğinde, M.Ö. 79 yılında Milet'in güneyine düşen Farmakos adası açıklarında Kilikyalı (Çukurovalı) korsanlarca kaçırılmış, ancak 50 talent fidye ödenince serbest bırakılmıştı. (Kısa süre sonra bölgeye dönen Sezar kendisini kaçıran tüm korsanları yakalatıp öldürtmüştü.) Gerçi korsanlık yüzyıllar boyunca öykülere, romanlara, destanlara konu edilecek kadar büyüleyici bulundu, kimi tek gözlü, kimi çengel kollu korsanlar "Romantik macaracılar" olarak görüldü. ( Kara Sakal, Kaptan William Kidd, Define Adası'nın kahramanları çocukluğumuzda hangimizin düşlerini süslemedi ki? )Yıllık fatura 50 milyar dolar

Ama günümüzün korsanları ne romantik macaracı, ne de tek gözlü veya çengel kollu. Onlar en ileri teknolojili haberleşme sistemlerine sahip, makineli tüfekten roketatara kadar her türlü ağır silahla donatılmış, direneni gözünü kırpmadan öldürecek kadar acımasız deniz gangsterleri. (Hatırlatırız: İki Türk gemisinin, "Neslihan" ile "Karagöl"ün mürettebatı halen onların ellerinde.)

Bu haydutlar tüm açık denizlerde cirit atıyorlar: Aden Körfezi, Hint Okyanusu, Nijer Deltası, Malakka Boğazı, Güney Amerika açıkları, Karayipler...

Sorun şu: Dünya mal ticaretinin yüzde 97'si, petrol taşımacılığının da yüzde 60'ı denizlerden yapılıyor. Bu yüzden Somalili ve Yemenli korsanların cüretlerinin faturası kabarmaya başladı: 1- Sigorta risk primi yükseliyor. (Somalili korsanların yalnızca bu yıl 92 gemiye saldırıp 36'sını rehin almaları sonucu primlerdeki artış bir milyar doları geçti.) 2- Navlun bedeli artıyor. 3- Gemilerin yağmalanması nedeniyle karşılaşılan maddi zararlar ve teslimattaki aksamalar yüzünden de küresel ticarete yüklediği maliyet büyüyor. (Not: Yılda 50 milyar doların üstüne çıktı.)

AB, NATO gibi uluslararası kurumlar, ABD'den Rusya'ya, Fransa'dan İspanya'ya kadar birçok devlet korsanlarla mücadele için bölgeye savaş gemileri gönderdi ama bir türlü sonuç alınamıyor. Kolay da değil: Örneğin sadece Kızıl Deniz, Aden Körfezi ve Hint Okyanusu'nu korsanlardan temizlemek için, Avrupa'nın iki katı büyüklüğündeki alanı denetlemek gerekiyor. Dünyanın tüm savaş filolarını gönderseniz, yine de yetmeyebilir!

O nedenle daha köklü çözüm önerileri tartışılmaya başlandı: Topraklarında korsan barındıran, denizlerinde güvenliği sağlayamayan devletlerin karasuları egemenliğinin tanınmaması, büyük güçlerin o sularda diledikleri gibi sıcak takip yapabilmeleri gibi...

Gördünüz mü; Türkiye'nin sınır ötesi operasyonlarda dayandığı -haklı- nedenler, şimdi dünya deniz ticaretinin güvenliğini sağlamak için ama "Hukuki" ama "Fiili" gerekçelere dönüşüyor. Tüm açık denizler birer Kuzey Irak olma yolunda! 19.11.2008/Erdal ŞAFAK /SABAH

Ali  AK
Ali AK - 11 yıl Önce

Hindistan devletini Tebrik ederim.Teröristlere

gerekeni yapmış..

Diğer Ülkeler ABD den izin beklemeye devam etsin..

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176