Korsanlar 10 Milyon $ Fidye İstiyor

Korsanlar, bugün Horizon 1 gemisinden 4 kişiye aileleriyle görüşme izni verdi. Aileleriyle görüşen mürettebatın aktardığına göre korsanların fidye talebi 10 Milyon $...

Korsanlar 10 Milyon $ Fidye İstiyor

Horizon-1'i Kaçıran Korsanlar 10 Milyon $ Fidye İstiyor

Korsanlar, bugün Horizon 1 gemisinden 4 kişiye aileleriyle görüşme izni verdi. Aileleriyle görüşen mürettebatın aktardığına göre korsanların fidye talebi 10 Milyon $.

Gemiden ailesini arıyan 4 kişiden biri olan Horizon-1'in makine yağcısı Orhan Yudar; ablası Banu Kalpar'a iyi durumda olduklarını söyledi.

Ablasıyla ancak 2,5 dakika görüşmesine izin verilen Yağcı Orhan Yudar; şunları aktardı:

"Biz şu anda iyi durumdayız, yakıtımız ve kumanyamız var. Ancak içme suyu durumu kritik. Suyumuz bitiyor. Korsanlar bizlere iyi davranıyor. Kamaralarımızda kalmamıza müsaade ediyorlar. Şimdilik yiyecek sıkıntımız yok ama ilerde olacak. Suyumuz çok azaldı. Korsanlar 10 Milyon $ istiyorlar. Önerilen parayı ise çok az buluyorlar. Korsanların bize hiç bir şekilde baskısı yok herkes kamaralarında".

Banu KalparHorizon 1 gemisinin makine yağcısı Orhan Yudar'ın Eskişehirde ikamet eden ablası Banu Kalpar ise, DenizHaber'e; geminin armatörü şirketin kendilerine zamanında ve doğru bilgi vermediğini savundu.

Banu Kalpar; "Şirket bize önce silahsızlar ve 3 kişiler diye bilgi verdi. Sonra Deniz Kuvvetlerinden 5 kişi ve silahlı olduklarını öğrendik. Bizlere dönünce size moral gecesi düzenleyeceğiz diye avutuyorlar. Oysa biz doğru bilgi istiyoruz ve bu işle ciddi bir şekilde ilgilenilmesini istiyoruz" dedi.

Aysun kaptan da babasını aradı

Gemiden görüşmesine korsanlar tarafından izin verilen bir diğer kişi olan Horizon 1'in 4. kaptanı Aysun Akbay da babası Özcan Akbay'a iyi olduklarını ve korsanların kendilerine baskı yapmadıklarını söyledi.

Aysun Akbay'ın babası Özcan Akbay'ın DenizHaber.Com'a aktardığına göre, Aysun Akbay; korsanların fidye taleplerini geminin armatörüne ilettiklerini, armatörün bu miktarı fazla bulduğunu söyledi.

Özcan Akbay; "Çocuğumuz çok genç. Çok endişeliyiz. Bu esaret çok uzun sürerse orada insanların psikolojileri de bozulabilir. Konunun bir an önce halledilmesini istiyoruz" dedi.

Baba Akbay; fidye konusunu şirkete aktardıklaırnı ancak şirketin fidye konusunda kimseyle görüşme yapmadıklarını kendilerine ilettiğini söyledi.

 

YORUM EKLE
YORUMLAR
metin  sürmeli
metin sürmeli - 10 yıl Önce

mehmet sürmeli benim amcamın ıoglu ve o gemıde bugun aılesı ıle goruşturulmuş fakat gunlerdı hükemetın ve yetkılılerın yaptıgı tek acıklama yok.gundemlerıne dahaı bu konunun gırmedıgını cıddı kaynaklardan ogrenyorum.lutfen bizlere orada olan sahıslar hakkında bılgı verınız.o gemıde sadece bır bayan dan sureklı bahsedılıyor oysa o gemıde 23 kışı daha var ve bu kişlerden bırı benım canım benım kanım mehmet surmeli

- 10 yıl Önce

şirket yetkililerin personel yakınlarına yanlış haberler vermesi çok canımızı sıkıyor bir an önce 23 kişinin canından önemli olmayan fidye miktarında uzlaşma yoluna gidilmesini istiyoruz.Korsanlar tarafından şirket yetkililerinle 50-60 günü bulduğunu duyduk uzlaşma konusunda 23 kişinin yakınları şuana kadar geçen süreye bile tahammül edemezken neyin pazarlığı peşindeler.Lütfen duyarlı olmaya bekliyorum eğer sitede varsa personel yakınlarından bu haberi okuyan ulaşsınlar

sAYGILAR

. .
. . - 10 yıl Önce

Yaklaşık olarak 20 gün daha sürebileceği bilgisini bugün aldım ama bu net değil bu tutarda net değil henüz bir bildirim yapılmıyor. 500 bin dolar dendi 10 milyon dolar oldu inanın tutar belli değil bizzat firma yetkilisi ile görüştüm ama net tutarıda öğrenebilmiş değilim bir an önce sağ salim gelirler inşallah dualarımız onlarla

Nilay  Çetin
Nilay Çetin - 10 yıl Önce

eniştemde gemide ve bugün görüştürmüşler. söylediği 'şirkete baskı yapın bizi kurtarın' olmuş.hiç birimizin çok detaylı bilgisi yok tabi ama bildiğimiz kadarıyla şirket henüz bir pazarlığa oturmadı. bu konu artık ciddiye alınmalı yaklaşık 1 haftadır hepimiz evde bi yerden bi haber bekliyoruz. bence gemide yakınları olanlar toplu hareket etmeli böyle ses getirir ve ciddiye alınır die düşünyorum.

HASAN  SUREMLI
HASAN SUREMLI - 10 yıl Önce

Biran önce şirket yetkililerinin biraz daha duyarlı davranarak halletmeleri gerekiyor. 23 kişinin canı paradan daha önemli. Inşallah gerekli hassasiyeti gösterirler. Şirketin çok duyarsız oldugunu biliyorum aradim telefonuma bile çıkmadılar yalan yanlış bilgiler verdiler.Hasam suremli

ELİF CAN
ELİF CAN - 10 yıl Önce

İNSAN HERGÜN GELECEK Bİ HABER İÇİN BEKLİYO TEKNOLİJİNİN BİLE T OLMAYAN Bİ ÜLKEDE ÖNÜNE GELEN GEMİYİ KAÇIRIYOLAR VE KİMSE BİŞE YAPAMIYOR YAPMAYIN ALLAŞKINA

meryem
meryem - 10 yıl Önce

lütfen biraz hız verilsin bu işe çok endişeliyiz canım eniştemde 23 kişinin içinde her an bi haber çıkacak diye bekliyoruz bir an önce yetkili birimlerin harakete geçmesini bekliyoruz

FATMA SELET
FATMA SELET - 10 yıl Önce

Gemide benimde canım arkadaşım ORHAN YUDAR var.Hem ailesi hemde biz arkadaşları olarak endişeli bekleyişe devam edioruz ve bu işin en kısa süre içerisinde çözülmesini,arkadaşıma bi an önce sağ salim kavuşmayı istiorum.Lütfen birileri artık duysun sesimizi ve onları kurtarsınlar.Gerek şirket yetkililerinden gerekse Hükümetten bu konuda hassasiyet göstermelerini önemle rica ediorum...Bir an önce birşeyler yapılsın artık!!!


banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176