Körfez'i Kirletenler Tespit Ediliyor

Körfez'in temizliğine büyük önem veren belediye, yeni kiraladığı deniz uçağı ve denetim gemisi ile 24 saat boyunca Körfez'de devriye geziyor.

Körfez'i Kirletenler Tespit Ediliyor

Körfez'i Kirletenler Havadan Tespit Ediliyor

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin hava ve denizden sürdürdüğü denetimler ile Körfez'de adeta kuş uçurtulmuyor. Körfez'in temizliğine büyük önem veren belediye, yeni kiraladığı deniz uçağı ve denetim gemisi ile 24 saat boyunca Körfez'de devriye geziyor.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin hava ve denizden sürdürdüğü denetimler ile Körfez'de adeta kuş uçurtulmuyor. Körfez'in temizliğine büyük önem veren belediye, yeni kiraladığı deniz uçağı ve denetim gemisi ile 24 saat boyunca Körfez'de devriye geziyor.

Denize atık ve sintine basan gemileri deniz uçağı ile havadan anında tespit eden Büyükşehir Belediyesi Zabıta ve Çevre Daire Başkanlığı ekipleri durumu Kontrol ve Denetim Gemisi'ne bildiriyor. (Cihan Haber Ajansı)

Haberler.Com

YORUM EKLE
YORUMLAR
ahmet öztürk
ahmet öztürk - 11 yıl Önce

belediyeler gemileri gelir kaynağı olarak goruyor, korfezde yanlıslıkla gemiden 1 litre bulasık suyu aksın geminin grostonuna gore 10 milyarlarca lira ceza kesiliyor, ama karadan denize cuvalla boca etseniz dogru durust bir cezası yok, yaratılan kirliliğe göre değil kirletenin büyüklüğüne göre ceza kesiliyor. ondan sonra bir de övünüyorlar şöyle koruyoruz böyle koruyoruz diye. MAKSAT BAĞCIYI DÖVMEK, ÜZÜM YEMEK DEĞİL

saygılarımla,

Ahmet Öztürk

hüsamettin canbilen
hüsamettin canbilen - 11 yıl Önce

Özellikle deniz kirliliğine yağunlaşan belediyeler iyi veya kötü birşeyler yapmakta ancak ülkemizinde taraf olup imza koyduğu MARPOL anlaşmasına göre gemilerden kaynaklanan hava kirliliğininde önlenmesi gerekmektedir.

İşin komiği çevre kanununda bu konuda yaptırım olmadığı yönünde İstanbul Büyükşehir Belediyesinin,İstanbul valiliğine bağlı(veya çevre bakanlığı olabilir) çevre müdürlüğüne yaptığı müracaatlarda olumsuz çevap almaktadırlar.İstanbul Boğazı ise köfteci dükkanı gibi bacası tüten gemilerden geçilmiyor.

Yetkililere bir an önce duyurula!!!!!Hüsamettin Canbilen

Kılavuz Kaptan

harun özdamar
harun özdamar - 11 yıl Önce

Çevre kanununun vermiş olduğu yetkiyle belediyeler veya Liman başkanlıkları bugün tespit edebildikleri herhangi bir deniz kirliliğine ceza kesmekteler.Bugün Marpol kurallarına göre tüm ticaret gemilerinin kullanma suyu giderlerinin direkt denize döküldüğü bilinmesine rağmen bazı küçük gemilerin giderleri boşken su üzerinde kaldığından bunlara ceza uygulanmaktadır.Ayrıca yağlı atıkla denizi kirletenlerede büyük cezalar uygulanmaktadır.Ancak yönetmeliğe göre ceza kesilerek soruna çözüm bulunmuştur, fakat kirlenen denizin nasıl ve kimin tarafından temizlenmesi gerektiği önemsenmemiştir.Gemilere kesilen bu cezaların nasıl kullanılması gerektiği hakkında herhangi madde yoktur.USA da olduğu gibi elde edilen tüm gelirler denizlerin temizliği için oluşturulacak bir fonda toplanabilir ve amacına uygun olarak kullanılabilir.Böylece bu cezalardan elde edilen gelirlerin yerel makamların bütçelerine katkı olarak yanlış bir amaçla kullanılmasının önüne geçilebileceği kanısındayım.Sanırım çevre koruma kanunu ve yönetmeliklerinin kapsamlı ve mantıklı olarak yenilenmesinde fayda olacaktır.saygılarımla,Harun ÖZDAMAR / UYK

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176