"Körfezde mevcut limanları birleştirelim"

Kocaeli Valisi: "Kocaeli’de irili ufaklı 35 liman ve iskele bulunuyor. Karşıyaka-Başiskele-Gölcük hattında otomotiv ağırlıklı limanlar planlıyoruz"

Kocaeli Sanayi Odası’nın (KSO) temmuz ayı meclis toplantısı, dün akşam saatlerinde iftar yemeğinin ardından gerçekleşti. KSO sosyal tesislerindeki toplantıya Kocaeli Valisi Ercan Topaca, İl Emniyet Müdürü  Hulusi Çelik, KOTO Başkanı Murat Özdağ,  KOTO Meclis Başkanı Bülent Karagöz de konuk olarak katıldılar.

Hasan Tahsin Tuğrul’un yönettiği KSO Meclis toplantısında , yeni seçilen meclis üyeleri ve  meslek komutesi başkanları tanıştılar.  KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, konuşmasında şunları söyledi:

“- Yüksek Hazlı Tren hattı ile birlikte yapılacak  yük hattı, bölgedeki nakliye sorununu çözmeye yetmeyecektir.  Dördüncü bir hatta daha ihtiyaç var. İstanbul Ambarlı ile derince arasında Ro-Ro seferleri konulmasını istiyoruz. Derince Limanının yükü ve önemi artacaktır.  Derince Limanının dolgu ihalesinde  taraf olmak istiyoruz. Cengiz Topel Havaalanı için de Valilik ve Büyükşehir   öncülüğünde bir konsorsiyum kurulabilir. Kargo ve yolcu taşımacılığında aktif görev almaya da hazırız.”

ODALARLA BİRLİKTE ÇALIŞACAĞIZ

Kocaeli Valisi Ercan Topaca da KSO Meclis toplantısında söz aldı. Vali Topaca, Ramazan ayı nedeniyle  light konuşma  yapacağını, kimseyi yormak istemediğini söyledi. Vali şöyle konuştu:

“- İlimiz yatırımcılar için cazibe merkezidir. Bunun olumlu ve olumsuz  sonuçları olabiliyor.  İlimizin alt ve üst yapı eksikleri hızla tamamlanıyor. Sanayileşmeye bilinçsizce karşı çıkan gruplar bulunuyor. Bundan siz sanayiciler çok etkileniyorsunuz.  Vali olarak benim duruşum açıktır, nettir;  üretim faaliyetlerini destekliyorum. Sanayinin gelişmesi gerektiğini düşünüyorum.  Sanaciyelerden ricam;  yaptığınız ve yapacağınız işler konusunda kamuoyunu doğru ve hızlı bilgilendirmektir. Kamuoyunu yeterince bilgilendirmiyorsunuz. Sanayiciler kamuoyunu ve meslek örgütlerini bilgilendirmelidir. Aksi halde toplumda yanlış yönlendirmeler olabiliyor. Sanayicilerin bir bölümü çevre konularında duyarsız. Herkes çevre yatırımlarını yapmak zorunda. Vali olarak Posco’dan keif olduğumu söylemiştim.  Dubai Port ile ilgili yargı süreci devam ediyor.  Açıklama yapan olmadı, kendimi zor tuttum. Dubai Port yetkilileri çıkıp yargı kararlarını kamuoyuna açıklamalıydı.

D.DERE’YE LİMAN İZNİ VERMEYİZ

Vali Ercan Topaca, KSO’nun iftar yemekli meclis toplantısında kent gündemindeki hemen her konuya değindi. İlimizde  58’i aktif 71 taşocağı bulunduğunu, taşocaklarının belli bir alanda toplanacağını tekrarlayan Vali, şöyle devam etti:

“- Kocaeli’de irili ufaklı 35 liman ve iskele bulunuyor. Karşıyaka-Başiskele-Gölcük hattında otomotiv ağırlıklı limanlar planlıyoruz. Yeni liman taleplerine sıcak bakmıyor, mümkünse mevcut limanların birleşmesini istiyoruz. Liman dolgu ve iskele taleplerine  izin vermeyeceğiz.  Değirmendere’de liman için valiliğe bir başvuru yok. Bu bölgede liman yapımına izin vermemiz mümkün değildir.”

Vali Topaca 3 yıldan beri devam eden Sapanca Yolundaki 9 kilometrelik bölümde duble yol işinin  30 Ağustos’ta tamamlanacağını,  karayolları’nın D-100 Kandıra kavşağındaki çalışmasının eylül ayında biteceğini de açıkladı.  Vali, sanayicilere mafya tehtidlerine boyun eğmemelerini tavsiye etti,  “Rahat olun. Mafya ile ilgili şikayetleri yakından takip ediyoruz. Mafya oluşumlarına fırsat vermeyeceğiz.Bir-iki konu var. Takibimiz altında. Bilgileri bizimle paylaşın, destek olun” dedi.

YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190