"Körfezde kirlilik had safhalarda"

MARMARİS Çevrecileri Derneği Başkanı Ahmet Kutengin, deniz dibinin halinin içler acısı olduğunu belirterek önlem alınmadığı takdirde mavi bayrakları kaybetme riski

Marmaris'e mavi bayrak uyarısı

MARMARİS Çevrecileri Derneği Başkanı Ahmet Kutengin, deniz dibinin halinin içler acısı olduğunu belirterek önlem alınmadığı takdirde mavi bayrakları kaybetme riski bulunduğunu söyledi.

Kutengin, Muğla Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi ile geçen yıl ’deniz üstü ve dibi’ incelemeleri başlattıklarını hatırlatarak bunlardan çıkan sonuçları vahim olarak nitelendirdi.

Marmaris Körfezi’nde 17 notadan deniz üstü ve dibi numuneleri aldıklarını dile getiren Kutengin, incelemelerin devam ettiğini söyledi. Kutengin, körfezde deniz dibinin halinin içler acısı olduğunu belirterek,

"Kirlilik oranı had safhalarda. Bu kirliliği bilimsel olarak kanıtladığımız belgelerle, ilçemizde yerel yönetim, kamu kuruluşları, oda ve sivil toplum kuruluşlarına bilgi verdik. Bu bilgileri verme amacımız, turizm sezonu öncesi tedbirlerin alınmasını sağlamaktır. Eğer bu kirliliğin önüne geçilmez ise Marmaris’in mavi bayrakları elden gidecektir" dedi.

Kutengin, çalışmaları geleceğin çocuklarına temiz doğa bırakmak için yaptıklarını ve bu çalışmalardan dolayı tepki aldıklarını kaydetti. Kutengin,

"Bilimsel çalışmalar ortada. Bizler kamuoyuna kirlilik oranlarını açıklayıp, tehlikeyi görün dedikçe neredeyse vatan haini ilan edileceğiz. Bazı kesimler Marmaris isminin kirletildiğini iddia ederek neredeyse bizleri ipe götürecekler. Kapalı Marmaris Körfezi’nin temiz tutulması için kurumlarla koordineli çalışalım dedikçe tepki alıyoruz. Turizm sezonu öncesi bu açıklamalarımız birilerinde sıkıntı yaratıyor. Ama çalışmalarımız devam edecek" diye konuştu.

 

YORUM EKLE
YORUMLAR
gökmen yüksel
gökmen yüksel - 7 yıl Önce

Elimizde ne varsa tüketiyoruz. ticari amaçtan başka düşündüğümüz bir şey kalmamış. yeter ki gemiler gelsin, esnaf iş yapsın. peki çocuklarımız ne yapacak?

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176