Köprüde nakit geçiş kaldırılıyor

1 Şubat’tan itibaren Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’ndeki iki gişede nakit yerine KGS uygulaması başlatılacak.

Köprüde nakit geçiş kaldırılıyor

Köprüde nakit geçiş tarihe karışıyor

1 Şubat’tan itibaren Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’ndeki iki gişede nakit yerine KGS uygulaması başlatılacak. Nisan’dan itibaren nakit geçişler kaldırılarak KGS’ye dönüştürülecek.

Ulaştırma Bakanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nden günde 110-120 bin araç geçiş yapıyor. Bunların yüzde 75’inde Otomatik Geçiş Sistemi (OGS) ve Kartlı Geçiş Sistemi (KGS) kullanılıyor, yüzde 25’inde ise nakit ödeme yapılıyor.

Nakit ödemeyle geçiş yapılan araçlar içindeki ağır vasıta sayısı önemli bir yer tutuyor. Nakit geçişlerdeki gişe operasyon süresinin uzunluğu ve ağır vasıtaların büyüklükleri, gişe alanında kuyrukların oluşmasına neden oluyor.

En yoğun ağır vasıta trafiğinin yaşandığı 15.30-16.30 saatleri arasındaki kuyruklar, gişe sahasının da dışına taşarak, ana yolun tıkanmasına neden olabiliyor. Ağır vasıtaların gişe alanlarında oluşturduğu bu türden yoğunlukların giderilmesi, nakit gişelerinde çalışan eleman sayısındaki yetersizlikler ve gişeci-para ilişkilerinin tamamen devreden çıkarılması amacıyla Karayolları Genel Müdürlüğü’nce nakit yerine KGS uygulaması başlatılacak.

NAKİT GEÇİŞLER KALDIRILACAK

Fatih Sultan Mehmet Köprüsün’de 1 Şubat 2008 tarihinde pilot olarak 2 gişede başlatılacak uygulamada, gişelere gelecek her türlü araca üzerine istenilen miktarda para yüklenilen KGS kartı satışı yapılacak.

Kartı alan sürücü, aynı gişede bulunan KGS ekipmanına kartını okutarak geçişini yapabilecek. Kart, Türkiye’deki bütün KGS gişelerinde kullanılabilecek. Kart üzerine yüklenen nakit para miktarı tükendiğinde, aynı gişelerde tekrar dolum işlemi yapılabilecek.

Uygulamayla, nakit ödemeyle geçiş yapan araç miktarının kısa sürede en aza indirilmesi ve sonunda da bütün nakit geçişlerin kaldırılması hedefleniyor. Pilot uygulama sonucunda, Nisan 2008’den itibaren bu köprüdeki bütün nakit geçişler kaldırılarak KGS’ye dönüştürülecek.

Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nde başlatılacak uygulama sonucunda, gişelerin önündeki beklemeler önlenecek ve daha düzenli trafik akış sağlanacak. Uygulanacak bu çözüm sayesinde, gelecekte otoyollardaki bütün gişe alanlarında yapılan geçişler OGS ve KGS üzerinden olacak, gişeci personel açığı nedeniyle yaşanan olumsuzluklar ortadan kalkacak. Ayrıca, bütün geçişler, elektronik bir ortam üzerinden gerçekleşecek.
(AA)

DenizHaber.Com

YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176