Kongrede Rota Antarktika Paneli

5. Ulusal Denizcilik Kongresi’nde Antarktika Kıtası’nda Türk Araştırma Üssü’nün kurulması gerektiği açıklandı.

Kongrede Rota Antarktika Paneli

Rota Antarktika

5. Ulusal Denizcilik Kongresi’nde Antarktika Kıtası’nda Türk Araştırma Üssü’nün kurulması gerektiği açıklandı. Türk bilim insanları ve denizcilerinin Antarktika’da bilimsel çalışmalar yaparak var olduklarını göstermeleri gerekliliği üzerinde duruldu.

Kongre de Rota Antarktika başlığında ve Müsteşar yardımcısı Suat Hayri Aka moderatörlüğünde bir panel düzenlendi. Panele Uzaklar isimli teknesiyle Antarktika Kıtasına giden Osman Atasoy ve yine ona bu yolculukta eşlik eden Sibel Atasoy, Çevre Bakanlığından ve Dış İşleri Bakanlığından daire başkanları İstanbul Üniversitesi’nden Prof. Dr. Bayram Öztürk, Prof.Dr.Sezer Ilgın,İTÜ Denizcilik Fakültesi öğretim üyesi Y. Doç. Dr. Burcu Özsoy Çiçek, Denizcilik Fakültesi öğretim üyesi Y. Doç. Dr. Levent Kırval, Denizcilik Fakültesi öğretim üyesi Y. Doç. Dr. Hamdi Sena Nomak panelistler arasında idi.

Suat Hayri Aka: Antarktika bilim üssü ile ilgili çalışmalar başlamıştır.

Suat Hayri Aka Panel açılışında artık yeni kaşiflerin ticaret alanında olduğunu söyleyerek , bir toplantı sırasında Antarktika bilim üssünün gereklerini bakanımıza anlattık bakanımız ilgiliydi ve bizlere de bu konuda gerekli çalışmalara başlama görevlerini verdi ve çalışmaya başladık bu konuyu dedi. Ve bu çalışmalarla ilgili bilgiler verdikten sonra daha önce Antarktika kıtasına giden Osman Atasoy’a söz verildi.

Marmaris’e gitmek Antarktika’ya gitmekten daha zordu

Antartika tecrübelerini ve daha öncesinde amatör denizcilikle ilgili yaşanmış anılarını paylaşan Osman Atasoy ise şunları söyledi: Antarktika seyahatini yaptık sağ salim ülkeye geldik, ama bu seyahatten önce kongre olması sebebiyle şunu söylemek istiyorum. Antarktika seyahati zordu ve beklediğimiz buydu zaten ama biz bu seyahatten daha zor bir seyahati yıllar önce yapmıştık dedi, Yıllar önceki 1982 yılında ilk teknesiyle çıktığı Marmaris seyahatini ve bu seyahatte yaşadığı bürokratik engelleri anlatan Osman Atasoy bu seyahatin zorluğu deniz zorluğundan daha zordu dedi.

Y. Doç. Dr. Burcu Özsoy Çiçek’e söz verildi.

Y. Doç. Dr. Burcu Özsoy Çiçek’e Antarktika ile ilgili izlenimlerini yolculuğunu ve yaşadığı tecrübeyi paylaştı. Ayrıca bunların ışığında orada nelerin yapılabileceği ile ilgili görüşlerini sunarak şu önerileri getirdi. Antarktika yeryüzünün en kuru en rüzgarlı ve soğuk yeridir. Yüzey alanı Türkiye’nin 18 katı kadardır .Kıtada yaşayan ırk bulunmamaktadır.1900’lerin başlarından beri orada üsler bulunmaktadır. Orada 29 ülkeye ait 101 adet üs var. Gerek araştırma istasyonlarının ihtiyaçları gerekse yeni sitasyonların kurulabilmesi için buzkıran gemilerine ihtiyaç vardır.Arcjjtin, Brezilya, Peru, Şili ,Rusya, Amerika ,Kanada, İngiltere,Çin,İspanya,Güney Kora, Güney Afrika, İsveç, Almanya, Japonya ve Avustralya buzkıranlarıyla Antarktika’ya Ulaşımı sağlayan ülkelerdir. Türk bilim insanlarının da en kısa zamanda onlar arasındaki yerini almalıdır. Bunun için öncelikle bir araştırma gemimiz olmalı, Antarktika’da üssümüz olmalı bunun çalışmaları hemen yapılmalı ve Türk bilim insanlarının da uluslararası bilim insanları ile işbirliği içinde çalışması için gerekli altyapı hazırlanmalıdır.

Prof. Dr. Bayram Öztürk: Çok çalışmamız lazım.

Çok çalışmamız lazım. İstanbul Üniversitesi’nden Prof. Dr. Bayram Öztürk ise “Bu işin akamete uğratılmaması gerekir. Araştırma Gemimiz yok, Buz kıran gemimiz yok. Bunu çok önemsiyoruz. Çok çalışmamız lazım. Süratle çalışmamız lazım. Bunu Sayın Müsteşar yardımcımız Suat Hayri Bey’in not etmesini istiyoruz.” Dedi.

Daha sonra söz alan Hamdi Sena Nomak ise, Türk Üssü’nün lojistik ihtiyaçlarının milli imkânlarla karşılanması gerekir dedi. Nomak, “Devam eden stratejik planlama çalışmalarının paralelinde yakın gelecekte kurulması planlanan Antarktika Türk Üssü’nün lojistik ihtiyaçlarının milli imkânlarla karşılanması ve gerçekleştirilecek araştırmaların çeşitliliğinin arttırılması hızlı bir şekilde gerekli fon ayrılarak ihtiyaç duyulan Kutup Araştırma Gemisi’ne yönelik olarak öntasarım ve fizibilite çalışmalarına başlanmalıdır şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
YORUMLAR
T.C.Müh.Kaptan Refik Akdoğan
T.C.Müh.Kaptan Refik Akdoğan - 5 yıl Önce

Yüze yaklaşan sivil denizcilik okullarına öğretmen, deniz eğitim araç ve gereçleri ve okul gemileri sağlayamayanlar şimdi gündem saptırmak için Antartika balonunu uçurarak sivil denizcilik okullarının gereksinmöelerini sağlayamama beceriksizliklerini göz ardı etmeye çalışıyorlar.Akıllar ınca bizi kandıracaklar. Daha dünyayı dolaşan bir(aslında bu kadar okula on okul gemisi gereklidir) okul gemisine sahip olamazken bizim Antartika da ne işimiz var? Küçük küçük at da civcivler yesin! Allah Kur'an da aklınızı kullanmayacak mısınız, düşünmeyecek misiniz diye buyuruyor. Türkçe Kur'an okuyun da aklınız başınıza gelsin bre gafiller.Palavralarl a bu milleti kandıramazsınız. Allah nyardımcınız olsun. www.refikakdogan.com

Fatih Yılmaz
Fatih Yılmaz - 5 yıl Önce

Merhaba Sn. Refik Kaptan, Antarktika'daki doğal gaz rezervleri konusunda özellikle Avustralya (İngiltere) ve Çin gibi ülkelerin özel araştırmaları olduğunu; İran'ın bu kıtada bilimsel üs kurduğunu çeşitli kaynaklarda okumuştum. Bizimde ülke olarak iddiamızı ortaya koymamız gerektiğini, ilk bakışta "balon" olarak nitelenen bu tip fikirlerin stratejik öneminin, sonuç alınmaya başlandığında kamuoyu tarafından daha net görüleceğini düşüyorum. Çünkü ben buna benzer bir gelişmeye bizzat şahit oldum. Sizin de malumunuz olduğu üzere, mesela; 2009 yılında kaleme aldığım "Yerli Gemi Motoru İmalatında TÜLOMSAŞ Potansiyeli" başlıklı makalem (internette ve kitabımda mevcuttur) ile ilk defa TÜLOMSAŞ motorlarının gemilerde kullanılabileceğini fikrimi dile getirdiğimiz günlerde, bazı kimseler inanmamışlardı ama bunun gerçekleşebileceğine inanan kardeşlerimiz ve büyüklerimizle birlikte inancımızı kaybetmeden sarf ettiğimiz yoğun gayretler ve sonucunda ise Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığımızın konuyu önemseyip hayata geçirmesiyle birlikte bunun mümkün olduğu anlaşıldı. Velhasıl; Antarktika'da üs kurulması konusunda ortaya konulan fikir de, bugünün koşullarının ötesine hitap ediyor olabilir ama sonuçlarını görmeyi beklememizin ülkemizin menfaati açısından daha uygun olacağı kanaatindeyim. Bu arada, yanlış bilmiyorsam Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığınca (Tersaneler ve Kıyı Yapıları Genel Müdürlüğü) "okul gemisi" ile ilgili bir çalışma zaten başlatılmış durumda. Konuyla ilgili şahsi düşüncelerimi bu şekilde paylaşmak isterim. Selam ve saygılarımla, Gemi İnşa Müh. Fatih Yılmaz

Ensar
Ensar - 5 yıl Önce

Kültür merkezine 100 metre mesafedeki, bünyesinde Oşinografi laboratuarını da barındıran, buzkıran/araştırma gemisi inşaası için proje çizecek yetkili mühendisleri mezun eden kurumlardan biri olan İTÜ Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri fakültesi neden bu panelde değil ? Davet mi edilmedi acaba ?

Denizcilik milli ülkü değil miydi ne oldu da bu kadar bölündük ?

Kongre...
Kongre... - 5 yıl Önce

Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesinden çok değerli hocalarımızın akademik sunumları vardı kongrede... Ulusal bir kongrede çok da fazla davetten söz edilemez, duyurusu yapılır, ilgilenen gelir, katılır; isterse sunum yapar, isterse dinler... Bu tür algılar yaratan yorumların art niyetli olduğunu düşünüyorum...

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190