Kocaeli DTO’dan 1 Milyon denizci hedefine destek

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın 2023 yılında 1 Milyon amatör denizci hedefine DTO Kocaeli Şube Başkanı Vedat Doğusel’den dest geldi

Kocaeli DTO’dan 1 Milyon denizci hedefine destek

Kocaeli DTO’dan 1 Milyon denizci hedefine destek

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan’ın Cumhuriyetin 100. kuruluş yıl dönümü olan 2023'e kadar 1 milyon kişiye amatör denizci belgesi verilmesi projesine İMEAK Deniz Ticaret Odası (DTO) Kocaeli Şube Başkanı Vedat Doğusel’den tam destek geldi. Doğusel, Kocaeli Liman Başkanlığı’nın kurs ve sınavlar için DTO hizmet binasını dilediği gibi kullanabileceğini söyledi.

HEDEF 1 MİLYON

Son yıllarda denizciliğe verilen önemin artması sonucu ülkemizde tersane sayısı 78’e çıkarken deniz ticaret filosu da 15. sıraya yükseldi. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan ise geçen ay denizcilikle ilgili yeni bir projeyi daha duyurdu. ‘Hedef 2023: Bir Milyon Amatör Denizci’ projesine göre bugün sayıları 210 bin olan amatör denizci sayısının Cumhuriyetin 100. Kuruluş yıldönümü olan 2023’te 1 milyona ulaşması hedefleniyor.

4 SAATLİK KURS

Bu kapsamda geçen ay başlatılan çalışmaya göre ülke genelindeki 71 liman başkanlığı tarafından yalnızca internet üzerinden verilen amatör denizci belgeleri artık kurslarda temel eğitim dersleri ve sınavla verilecek. Dört saatlik kurslara kayıt işlemleri önümüzdeki günlerde başlayacak. Kurslara katılımın da kolay olacağı açıklanırken bu belgeyi alanların 24 metreye kadar olan tekneleri kullanması da mümkün olacak.

‘DİLEDİĞİNZİ GİBİ KULLANIN’

Kocaeli Liman Başkanı Murat Müftüoğlu ile Başkan Yardımcısı Önder Eyigün, önceki gün DTO Kocaeli Şube Başkanı Vedat Doğusel’i ziyaret ederek kurs ve sınav merkezi için DTO’nunKörfez’deki  binasını inceledi. Doğusel, içinde farklı toplantı salonları bulunan binayı Kocaeli Liman Başkanlığı’nın dilediği gibi kullanabileceğini belirterek “Bizim her zaman savunduğumuz gibi; üç tarafı denizlerle çevrili, iç denizi olan bir ülkede denizci millet söylemi sözde kalmamalıydı. Bugün 210 bin olan amatör denizci sayısının 1 milyona çıkması ülkemiz açısından dönüm noktası olacaktır” dedi.

YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176