Kerkük-Yumurtalık Hattına Kardeş

BOTAŞ Genel Müdürlüğü, Kerkük-Yumurtalık hattına paralel yapımı düşünülen, Irak-Türkiye doğal gaz boru hattının Türkiye bölümüne ilişkin fizibilite etüt çalışmalarını başlattı

Kerkük-Yumurtalık Hattına Kardeş

Kerkük-Yumurtalık Hattına Kardeş Geliyor

BOTAŞ Genel Müdürlüğü, Kerkük-Yumurtalık hattına paralel yapımı düşünülen, Irak-Türkiye doğal gaz boru hattının Türkiye bölümüne ilişkin fizibilite etüt çalışmalarını başlattı.

Diyarbakır-Bismil-Şırnak-Silopi arasındaki kısmı Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ (BOTAŞ) tarafından yaptırılması planlanan ve Irak doğal gazını Türkiye üzerinden dünya pazarlarına ulaştıracak hattan, yılda 10 milyar metre küp doğal gaz taşınması hedefleniyor.

Irak Petrol Bakanlığı, BOTAŞ-Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) işbirliği ile yapılan çalışmalar, 17 Ağustos 2007 tarihinde Türkiye ve Irak enerji bakanlarının katılımı ile imzalanan mutabakat zaptı çerçevesinde yürütülecek.

Bu projeyle Irak'ın beş sahasında üretilecek yıllık 10 milyar metre küp gaz bir boru hattıyla Türkiye'ye taşınacak.

Projeye göre, Irak'tan gelip Silopi-Şırnak-Diyarbakır hattını izleyecek doğal gaz boru hattının Diyarbakır'dan da Adana Yumurtalık'a indirilmesi planlanıyor. (AA)

DenizHaber.Com

YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176