Kerkük-Hayfa boru hattına ABD ilgisi

ABD'nin yaklaşık 5 ay önce Kerkük-Hayfa Petrol Boru Hattı'nın yeniden işlerlik kazanıp kazanamayacağını İsrail'e sorduğu öğrenildi.

Kerkük-Hayfa boru hattına ABD ilgisi

KERKÜK-HAYFA Boru hattına ABD ilgisi

ABD'nin yaklaşık 5 ay önce Kerkük-Hayfa Petrol Boru Hattı'nın yeniden işlerlik kazanıp kazanamayacağını İsrail'e sorduğu öğrenildi.

Üzerindeki onarım çalışmaları büyük oranda tamamlanan ve bir kısmından petrol geçirilmeye başlanan Musul-Kerkük-Hayfa Petrol Boru Hattı'nın ABD tarafından da istendiği ortaya çıktı. Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgilere göre, yaklaşık 5 ay önce ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan İsrail Dışişleri Bakanlığı'na giden bir yazıda, ''Musul-Kerkük-Hayfa Petrol Boru Hattı ne durumda? Kısa sürede çalışır duruma geçebilir mi?'' diye soruldu. Bunun üzerine İsrail Dışişleri Bakanlığı'nın da ''4-5 aylık bir çalışmanın ardından boru hattı tekrar çalışır hale getirilebilir'' yanıtını verdiği bildirildi.

Ürdün: Araplar büyük tepki gösterir

ABD'nin, petrol boru hattının diğer ucunda bulunan Ürdün ile de hattın işlerlik kazanmasına ilişkin temaslar kurduğu, ancak olumsuz yanıt aldığı belirtildi. Ürdün'ün ABD'ye, ''Bu hattın genişletilmesi ya da geliştirilmesi durumunda Arap toplumu çok büyük tepki gösterir'' görüşünü ilettiği öğrenildi.

Dışişleri Bakanlığı yetkililerinden edinilen bilgiye göre ise Ankara bu boru hattının geliştirilmesi durumunda ilişkilerin gerileceği yönünde İsral'i uyardı. Buna karşın İsrail'in ise ''Kendi ihtiyacımızı karşılayabilecek seviyede petrol pompalanmasını istiyoruz'' yanıtını verdiği bildirildi.

Türkiye'nin, petrol boru hattının durumunu ABD'ye de ilettiği, ancak ''Bu durum İsrail ile sizin aranızda'' görüşünü aldığı ifade ediliyor.

Ankara ise İsrail'in boru hattını genişletmesi durumunda, Kerkük-Yumurtalık Boru Hattı'na daha fazla saldırı yapılması korkusunu taşıyor. Ankara'nın bu nedenle bölgedeki güvenlik kuvvetlerinden hattın daha iyi korunmasını istediği kaydediliyor.
 
Kaynak: CUMHURİYET Gazetesi
DenizHaber.Com

YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190