KEGKİ'de 23 Nisan etkinliği

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri çerçevesinde, KEGKİ Genel Müdürlüğü Türk Boğazları'ndaki gemi trafiğini yarınların teminatı çocuklara emanet etti.

KEGKİ'de 23 Nisan etkinliği

Mustafa Kemal ATATÜRK’ün çocuklara armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri kapsamında, Ulaştırma Bakanı Binali YILDIRIM’ın “Denizci Millet, Denizci Ülke” sloganından hareketle, denizi sevme ve denizci millet olma yolunda bir adım daha atan Kıyı Emniyeti ve Gemi Kurtrama İşletmeleri Genl Müdürlüğü, bünyesinde hizmet veren İstanbul ve Çanakkale Gemi Trafik Hizmetleri Merkezlerinde Türk Boğazları Gemi Trafik Hizmetleri yönetimi, yarınlarımızın teminatı olan çocuklarımıza bıraktı.


İstanbul’da Recaizade Ekrem İlköğretim okulu öğrencileri, Çanakkale’de Özlem Kayalı ile Kumköy İlköğretim okulları öğrencileri Gemi Trafik Hizmetleri Merkezleri operasyon odalarında baş operatör ve operatör görevlerini devralarak, Türk Boğazlarının gemi trafik yönetimini gerçekleştirdiler.

İstanbul’daki etkinliklere katılan Kıyı Emniyeti ve Gemi Kurtarma İşletmeleri Genel Müdürü Kaptan Salih ORAKCI, İstanbul ve Çanakkale Boğazlarında kurulu Gemi Trafik Hizmeti sistemi maketi üzerinde Türk Boğazlarında verilen gemi trafik hizmetleri hakkında çocukları aydınlatırken bir denizci olarak da denizcilik mesleği ve deniz sevgisi konusunda bilgi verdi.

Operasyon yönetimi dört ayrı sektörle yapılan İstanbul Boğazında (Sektör Türkeli, Sektör Kavak, Sektör Kandilli, Sektör Kadıköy) öğrenciler kısa süreli de olsa her bir sektörde gemiler ile muhabere yaparak bizzat operasyona dahil oldular.

Konuklar ve öğrenciler adına verilen kokteyl sırasında öğrenciler Türk Boğazlarında seyir güvenliği ve emniyetini sağlayan ve tamamı Uzakyol Kaptanı olan Deniz Trafik Operatörleri ile kaynaşarak onlara gerek, Türk Boğazları gerekse, denizler ve denizcilik hakkında öğrenmek istedikleri her şeyi sordular.

DenizHaber.Com

YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190