Kazakistan resmen BTC'ye bağlandı

Kazak petrolünün Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) petrol boru hattı ile taşınmasına ilişkin nihai uzlaşma sağlandı. Anlaşmaya Azerbaycan ve Kazakistan Cumhurbaşkanları imza koydu

Kazakistan resmen BTC'ye bağlandı

Kazakistan resmen BTC'ye bağlandı

Kazak petrolünün Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) petrol boru hattı ile taşınmasına ilişkin nihai uzlaşma sağlandı.

Anlaşmaya Asya Karşılıklı İşbirliği ve Güven Toplantısı için Kazakistan'ın Alma Ata kentinde bulunan Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev imza koydu.

Anlaşma ilk aşamada, Kazakistan'ın Hazar Denizi'ndeki Aktau Limanı'ndan Azerbaycan'ın başkenti Bakü yakınlarındaki Sengaçal Terminali'ne gemilerle yılda 7 buçuk milyon ton petrol sevk edilmesini öngörüyor. Bu rakamın daha sonraki yıllarda 20 milyon tona çıkartılması hedefleniyor.

BTC, ABTC OLACAK

Başlangıçta gemilerle taşınacak Kazak petrolü, önümüzdeki yıllarda Hazar Denizi'ne inşa edilecek boru hattı ile Bakü'ye ulaştırılacak.

Proje yetkilileri bu bağlantının gerçekleşmesinden sonra BTC'nin adının da ABTC (Aktau-Bakü-Tiflis-Ceyhan) olarak değişeceğini belirtti. Kazak petrolünün taşınması için, yılık 50 milyon ton petrol taşıma kapasitesine sahip olan petrol boru hattındaki teknik çalışmalara da hız verileceği kaydedildi.

DenizHaber.Com

YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190