Kazak petrolü 2010’da BTC’de

KAZAKİSTAN Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Baktikoja İzmuhambetov, “Kazak petrolünün Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) boru hattıyla taşınması 2010 yılında mümkün olabilir” dedi.

Kazak petrolü 2010’da BTC’de

Kazak petrolü 2010’da BTC’de

KAZAKİSTAN Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Baktikoja İzmuhambetov, “Kazak petrolünün Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) boru hattıyla taşınması 2010 yılında mümkün olabilir” dedi. Merkezi Bakü’de bulunan Trend ajansının haberine göre İzmuhambetov açıklamasında, Eni şirketi tarafından Kaşagan yatağında gerçekleştirilecek çalışmalarla günlük 1,5 milyon varile kadar üretim yapılacağını ifade ederek, bunun da sadece tek bölgeden yapılacak üretimin yıllık 70 milyon tona kadar ulaşması anlamına geleceğini kaydetti.


Kafkasya güzergâhı

İzmuhambetov, Atrav-Samara boru hattı ve Kazak petrollerinin Rusya üzerinden taşınmasını sağlayacak güzergah olan Hazar Boru Hattı Konsorsiyumu (KTK) ile karşılaştırıldığında BTC ile petrolün taşınmasının Kazakistan için daha masraflı olacağını, ancak 2010 yılından itibaren ülkede petrol üretim hacmi artacağı için Kafkasya güzergahının da gerekli olacağını belirtti. İzmuhambetov, “2010 yılında petrol üretiminin hacmi artacak ve Kafkasya güzergahına da ihtiyaç duyulacak. Çünkü KTK’nın imkanları sınırlıdır” dedi. Kaşagan yatağının dışında Tengiz, Cemçujina, Ataş, Tüb-Karagan ve Kurmangazı yataklarında üretime başladıkları zaman petrol hacminin de dolayısıyla artacağını ifade eden İzmuhambetov, petrolün taşımasıyla ilgili konuların şimdiden belirlenmesinin gerektiğini kaydetti.

Kaynak: Halka ve Olaylara Tercüman

YORUM EKLE
YORUMLAR
YALCIN COSKUN
YALCIN COSKUN - 12 yıl Önce

Bilindiği üzere iki ayrı cins petrol birbirine karıştırılamıyor,

şu anda Azeri petrolü taşıyan hat acaba Kazak petrolünü nasıl

taşıyacak,Kazak petrolü için yeni bir hat mı yapılacak,iki

rıhtımlı Ceyhan BTC terminali Kazak petrolü geldiği takdirde

gemi trafiğini nasıl karşılıyacak,mevcut iskele büyütülecek mi?Biraz daha araştırıp,daha detayı bir haber vermenizi bekliyoruzSaygılarımla

Yalçın Coşkun

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176