Kaza Esnasında Kaptanın Yanındaydı...

25 yaşındaki Domnica Cemortan isimli kadının geminin karaya oturduğu sırada kaptanın bulunduğu bölümde olduğu ileri sürüldü.

Kaza Esnasında Kaptanın Yanındaydı...

Costa Concordia kazası ile ilgili açılan dava kapsamında yürütülen soruşturmada önemli iddialar dile getiriliyor. Ev hapsinde tutulan gemi kaptanı Francesco Schettino olay sonrası suçlanırken, gemide bulunan Moldovalı bir kadının kazayla ilgisi olup olmadığı araştırılıyor.

25 yaşındaki Domnica Cemortan isimli kadının geminin karaya oturduğu sırada kaptanın bulunduğu bölümde olduğu ileri sürüldü. Cemortan ile ilgili gizemi artıran diğer bir durum da isminin geminin resmi yolcu listesinde yer almaması.

Savcıların yakın takibe aldığı genç kadın, Romanya televizyonundaki röportajında kaptanın kaza sırasında gece saat 23:50’de gemide olduğunu söyledi. Cemortan konuşmasında ayrıca kaptan Schettino’nun kaza sırasında 3 bin kişiyi kurtardığını savundu.

Daha önce gemide dansçı olarak çalışan genç kadının geçtiğimiz hafta kruvaziyere tatil amaçlı geldiği belirtiliyor.

Kazanın hemen ardından liman şefliği ile yaptığı telsiz konuşmaları basına yansıyan kaptanın, terkettiği gemiye tekrar dönmemek için ısrar ettiği ortaya çıkmıştı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Onur  Sakarya
Onur Sakarya - 7 yıl Önce

Tüm sosyal medyada o kadar komik yorumlar yapılıyor ki ister istemez insan gülüyor. Bir kere karaya oturan gemi costa concordia isminde tüm köprüüstü ekipmanları en üst düzey olan dünyanın en iyi gemilerinden birisi. Bu geminin ecdis ve bridge integrated sistemleri son teknolojidir. Yani dakikalar öncesinden uyarılar alınmıştır. Yok kaptan kadınlaymış yok köprüüstü boşmuş falan filan. Olay ortada; hiçbir zabit bile bile o bölgeden geçmez.Kaptan talimatı ile artık sebebi bilinmeyen bir nedenle oradan geçilmiş.Daha vahimi bu tür gemilerin köprüüstü sistemleri kameralar ile izlenir. Şu ana kadar ortaya çıkmıyorsa başka birşey var demektir.Asıl önemli olan konu kazanın nasıl gerçekleştiğinden çok yolcu gemisinin tahliyesindeki eksikliktir bence.Umarım bu kaza bize yeni kurallar getirmez.Şu ana kadar ki kuralların çoğu kazalardan sonra çıktı.Personel ve yolcu acil tahliyesi üzerine yeni talimler getirebilirler.Herkese allah selamet versin.

talha yalnız
talha yalnız - 7 yıl Önce

pax shiplerin ortalama 7-8 tane zabiti vardır ki seyir zabitleri diğer zabitlerden ayrılmış olarak çalışır gemi kaptanının 24 saat köprüüstünde olması beklenemez kazayı zabit geç dönerek yapar ihalesi kaptana kalır yasalar değişmeli herkes yaptığı işin sorumluluğunu almalı. nav. officer karaya oturtur gecenin 3 ünde sorarlar kaptan k.üstünde değil miydi diye ... kaptan hapiste nav. officer evinde ... kaptanın şöyle bir savunması kabul edilmiyor " passage plan tarafımdan onaylandı ama seyir zabiti planın gerekliliklerini yerine getirmedi dönüşünü geç yaptı " olmaz diyorlar kaptan sensin yürü içeri, adaletsizce ...

- 7 yıl Önce

Kruvazyer gemilerde zabit pozisyonları ve görevleri için bkz ;http://www.seabourncareers.com/marine-technical-roles/staff-captain.html

Ali Can
Ali Can - 7 yıl Önce

http://www.maritimeprofessional.com/Blogs/The-Final-Word-with-Joseph-Keefe/January-2012/Cruising-into-Troubled-Waters.aspx

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176