Kasırga kayıplarına DNA testi yapılacak

Kayıp insanların kimliklerini belirleme konusunda uzmanlaşmış olan laboratuvar, ABD'de felakete neden olan Katrina kurbanlarının kimlik tespitine yardımcı olacak.

Kasırga kayıplarına DNA testi yapılacak
Kayıp insanların kimliklerini belirleme konusunda uzmanlaşmış olan Saraybosna'daki laboratuvar, Amerika Birleşik Devletleri'nin güneyinde felakete neden olan Katrina kasırgasının kurbanlarının kimlik tespitine yardımcı olacak.

Laboratuvar, eski Yugoslavya'daki iç savaşın kurbanlarının DNA incelemeleriyle kimliklerinin saptanmasında uzmanlaştı.

Kayıp İnsanlar konusunda uluslararası komisyon, Amerika'daki Louisiana eyaletiyle varılan anlaşma gereği, 350 insanın kemik örneklerini inceleyecek.

DNA tespitleri konusunda ilerlemiş bir teknoloji kullanılarak, kemiklerdeki dokuların analizi yapılacak ve kurbanların yakınlarından alınan dokularla karşılaştırılacak.

Komisyon yetkililerinden Doon Porter, yöntemin uzun yıllardır sürdürülen çalışmalar sonunda geliştirildiğini söylüyor.

Porter, ''Ne yazık ki, bu bölgede yaşanan olayların ardından Yugoslavya'daki iç çatışmalar sonunda binlerce kalıntıları var. Komisyon, bu nedenle DNA tespitleri konusunda benzeri olmayan bir deneyime sahip'' diyor.

Ağustos ayında Amerika'nın güneyini vuran Katrina kasırgası 1300 kişinin ölümüne neden olmuştu. Bunların büyük bölümünde kimlik tespiti yapılması gerekiyor.

Bosna'daki laboratuvar, Asya'yı vuran tsunaminin kurbanlarının kimliklerinin saptanması konusunda da kullanılmıştı.

Laboratuvarın Irak'ta çatışmalarının kurbanlarının kimliklerinin tespiti konusunda da çalışmaları var.

Kaynak:BBC

DenizHaber.Com

YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190