"Kardeşim batan gemide olabilir"

Gaziantepli Reşit Aslan, yaklaşık 2 ay önce ağabeyine, Endonezya üzerinden Avustralya’ya gideceğini söylemiş...

Endonezya açıklarında batan ve umuda doğru yola çıkan göçmenleri taşıyan gemiden dün 15 kişi daha kurtarıldı. Böylece kurtarılan sayısının 49’a çıktığı açıklandı. Türk, Afgan, İranlı ve Iraklı mültecilerin bulunduğu gemi Hindistan Okyanusu’ndaki Avustralya toprağı Christmas Adası’na gidiyordu. En azından o amaçla yola çıkmışlardı. Gemide hayatını kaybedenlerin kimlikleri daha belli olmadı.  Ancak dün gazetemizi arayan biri, Türklerden birinin Gaziantepli 43 yaşındaki Reşit Aslan olabileceğini söyledi.

Ağabeyi karşı çıktı

Gaziantepli Reşit Aslan, yaklaşık 2 ay önce ağabeyine, Endonezya üzerinden Avustralya’ya gideceğini söyledi. Beraberinde 93 doğumlu oğlu, yeğeni ve bir köylüsünün de geleceğini belirten Aslan’a ağabeyi karşı çıktı. Kardeşinin başına bir şey gelmesinden korkan ağabey “Gitme” dedi, ısrar etti ama sözünü dinletemedi. Aslan ağabeyinden beklediği desteği göremeyince onunla da görüşmeyi kesti.?Bu yüzden ağabeyi nasıl gideceğine, kimlerle görüştüğüne dair detaylı bilgi alamadı.

Akıbeti bilinmiyor

Aslan hazırlıklarını bitirdikten sonra ağabeyine uğrayıp “Gidiyorum” dedi. Ağabeyi, “Merak ederim bir telefon numarası ver sana ulaşabileyim” dedi ama Aslan, telefon götürmeyeceğini, bu nedenle bir süre görüşmelerinin mümkün olamayacağını dile getirdi.
2 ay boyunca kardeşinden haber alamayan ağabey  gazetelerde içinde Türklerin de bulunduğu kaçak göçmen taşıyan bir geminin Endonezya’dan Avustralya’ya giderken battığını okudu. Kardeşinin de gemide olduğuna inanan ağabey, başvurduğu kimseden kardeşinin durumuna dair bir bilgi alamadı. Ailesi halen Aslan’dan bir haber bekliyor.  

YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176