Karaya Oturan "Kaptan Selim Gemisi" Yüzdürüldü

Çanakkale Boğazı'nda karaya oturan Kaptan Selim Gemisi römorkör ile çekilerek kurtarıldı.

Karaya  Oturan

Çanakkale Boğazı Kumkale – Yeniköy arasında 3 Mart tarihinde saat 13:15 civarında karaya oturarak deniz tehlikesine maruz kalan T.C. bayraklı 87 m boyunda ve 3050 mt çimento yüklü Kaptan Selim isimli gemiye,Çanakkale Gemi Trafik Hizmetleri Merkezi tarafından seyir, can, mal ve çevre güvenliği sebebiyle Kıyı Emniyeti tarafından 6 hızlı tahlisiye botu ve Kurtarma 4 römorkörü sevk edildi.

Kazazede gemiye yapılan su altı sörveyi neticesinde geminin iskele tarafında baştan kıça doğru 50 m’lik kısmının oturduğu tespit edilmiş ve Liman Başkanlığınca kazazede gemiye 24:00 a kadar kendi imkanları ile kurtulması için süre verilmişti.

Kazazede geminin kendi imkanları ile kurtulamaması sebebiyle, 4 Mart saat 00:30’da kazazede gemi kaptanı ile Söndüren 4 römorkörü kaptanı arasında imzalanan T.O.F. kurtarma-yardım anlaşması kapsamında 06:00 ile 07:00 saatleri arasından gerçekleştirilen balık adam sörveyinin ardından başlatılan çalışmalar neticesinde kazazede gemi saat 11:15’te yüzdürülerek emniyet altına alındı. Herhangi bir can kaybı ve çevre kirliliğinin meydana gelmediği bilgisinin ardından, Kaptan Selim Gemisi'nin Karanlık Liman'a demirletildiği öğrenildi.

 

YORUM EKLE
YORUMLAR
- 7 yıl Önce

Olurmu "o bir emekçi, o bir gemiadamı ekmek parasına çalışıyor" neredeyse donumuzu alacaklar ya.

erdal nar
erdal nar - 7 yıl Önce

öncelikle herkese gecmiş olsun ben bu gemide 15 ay çalıştım ve çanakkaleden okadar geçmeme ragmen böyle bir şey aklımıza bile gelmedi denizci arkadaşlarıma gecmiş olsun der we tunç vardal abimizede aynı dileklerimi iletirim

- 7 yıl Önce

bu kaptanın adı neden hiç bir yerde açıklanmaz herkes bilsin göz göre göre gemiyi karaya oturtan kaptanın adını...

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176