Kaptanoğlu'ndan Kalkavan'a tavsiye

AKP Milletvekili Cengiz Kaptanoğlu, DTO Başkanı Metin Kalkavan'ın üyelere eşit mesafede olması gerektiğini belirterek "Kalkavan konsorsiyum şirketlerinden istifa etmelidir" dedi

Kaptanoğlu'ndan Kalkavan'a tavsiye

Eski Deniz Ticaret Odası Başkanı ve AKP İstanbul Milletvekili Cengiz Kaptanoğlu, İMEAK Deniz Ticaret Odası Başkanı Metin Kalkavan'ın üyelerine eşit mesafede olması gerektiğini belirterek, "Metin Kalkavan kardeşime tavsiyem ortak konsorsiyum şirketlerinden istifa etmelidir" dedi.

AKP İstanbul Milletvekili Cengiz Kaptanoğlu, DenizHaber.Com'a yaptığı özel açıklamada, Türkiye'de kılavuzluk ve römorkör hizmetlerinindeki özelleştirmenin kendisinin DTO Başkanı olduğu dönemde olduğunu belirterek, Türkiye'nin 18 römorkörü olan ülkeden, römorkör ihraç eden ülke konumuna geldiğini söyledi.

Kılavuzluk ve römorkör hizmetlerinin Türkiye'nin her bölgesinde özel sektörün daha başarılı bir şekilde yaptığını kaydeden AKP İstanbul Milletvekili Cengiz Kaptanoğlu şunları söyledi;

"O dönemde limanlarda gemiler bekliyor, kılavuzluk ve römorkör hizmetlerinde büyük eksiklikler vardı. Gemilere yeteri kadar hizmet verilemiyor, bir çok gemi günlerce liman açıklarında beklemek zorunda kalıyordu. Devlet bu işi tam manası ile yapamıyordu. O dönemde biz olaya el koyduk. Arkadaşlarımla birlikte Deniz Ticaret Odası Başkanı olarak çalışmalarımızın sonucunda römorkaj ve pilotaj hizmetleri özelleşti. Bakın şu anda başta İzmit olmak üzere, Ambarlı Limanı, Doğu Akdeniz Limanları, Aliağa bölgesi ve bir çok limanda özel sektör, gayet başarılı hizmet vermektedir" dedi.

Son zamanlarda Deniz Ticaret Odası'nın bazı bölgelerde kılavuzluk ve römorkör hizmetlerinde meydana gelen çekişmelerin içinde olduğunu söyleyen Cengiz Kaptanoğlu "Deniz Ticaret Odası her üyesine aynı mesafede olmak zorundadır. Bir üyesini korurken diğer üyesini dışlamamalıdır. Deniz Ticaret Odası'nın ticari faaliyetlerde ve rekabet ortamında taraflı değil hakem olmalıdır. Deniz Ticaret Odası Başkanı Metin Kalkavan kardeşime tek tavsiyem, konsorsiyum şirketlerindeki görevlerinden ayrılmalıdır. Aksi takdirde DTO'nun tarafsızlığına gölge düşer. Bunu ben kendisine bir kaç kez söyledim. Metin kardeşim başta Ereğli Denizcilik olmak üzere, DTO Petrol, DATİ, Marin Römorkör ve diğer konsorsiyum şirketlerinden ayrılarak, Deniz Ticaret Odası'nın çalışmalarına daha fazla vakit ayırmalıdır" diye konuştu.

İzmit Körfezi'ndeki rekabet ortamına da atıfta bulunan AKP İstanbul Milletvekili Cengiz Kaptanoğlu "İzmit'te Dekaş ile Med-Marine ortak konsorsiyumdu. Kavga ettiler ayrıldılar. Daha sonra Marin Römorkör ile DEKAŞ beraber çalışmaya başladı. Kısa bir zaman sonra ise İzmit Körfezi'ndeki hizmetler eski düzenine geri döndü. Fakat ortada Marin Römorkör kaldı. Rekabet her firma için gereklidir. Marin Römorkör şirketi, kendi kabiliyetlerini ve becerisini göstererek kılavuzluk işleride yapmalıdır. Serbest piyasadaki rekabet ortamına ayak uydurmalıdır. İdare bu konuda gerekli çalışmaları yapmalı ve rekabet ortamını sağlamalıdır."

DenizHaber.Com-Özel

YORUM EKLE
YORUMLAR
Nermin Turgay
Nermin Turgay - 13 yıl Önce

Sayın Kaptanoğlu çok önemli bir sorunun altını çizmiş. Türkiye'nin ümidi olan Türkiye'nin ekonomisi için çok büyük bir gelecek vaadeden denzicilik sektörünün en etkili sivil toplum örgütü İMEAK DTO'nun eğitimli başkanı Sn. Metin KALKAVAN ne yazıkki tüm sektörü kucaklayacağına kendi bireysel anlayışından vazgeçememektedir.Bunun en büyük göstergesi İMEAK DTO'nun son seçimleridir. Oylamaya düşük katılım yüzdesi odanın sektörün tamamını değil sadece bir takım çevreleri temsil ettiği izlenimini uyandırmaktadır.Biz denizciliğe gönül veren kişiler bu durmu üzüntü ile takip ediyoruz. Başkanın Göçekteki orman arazisi üzerindeki inşaatları, kaptanları kamyon şöförleri ile bir tutan açıklamaları, ( Kamyon şöförlerinin emeklerine yönelik becerileri de küçümsenmektedir. Asla kabul edilemez.) sektörün Denizcilik Müsteşarlığından bir talebi kalmamıştır beyanatları, sektörün bir çok sorunu varken sektör dışı aktivitelere sektörden çok daha fazla vakit ayırması, polomiklere girmesi daha ne kadar sürecektir.İMEAK DTO üyeleri,Başkanınızın sektörden kopuk, kamplaşmalara yol açan davranışlarına son vermek için ne tedbirler alıyorsunuz?Gönlümüz elvermesede Mersin örneğinde olduğu gibi diğer bölgelerinde Odadan ayrılabileceği endişelerini taşımaktan ne zaman kurtulacağız.

AHMET DÜRÜST
AHMET DÜRÜST - 13 yıl Önce

SAYIN KAPTANOĞLU HAKLIDIR.KENDİSİNE TEŞEKKÜR EDERİZ.METİN BEY SEKTÖRÜ KUCAKLIYAMIYOR.SEKTÖRÜN MENFAATLERİNE ÖNEM VERİP VE SAYGI GÖSTERİP İSTİFA ETMELİDİR.DTO BAŞKANLIĞI MİRAS KALMIŞ BİR SOYADI İLE YAPILAMAZ.KAPTANLARIMIZ BİZİM SÖFÖRLERİMİZ DEĞİLDİR.METİN BEY HEM KAPTANLARA,HEM KAMYON ŞOFÖRLERİNE HEMDE ŞUANDA ARMATÖR VE TERSANECİ OLAN KAPTAN KÖKENLİ ÜYELERİ KARŞISINA ALMIŞ HAKARET ETMİŞTİR.ÖZÜR DİLEYENE KADAR AFFEDİLEMEZ.

SAYGILARIMLA.SAYIN C.KAPTANOĞLUNUN DTO BAŞLIĞINI ÖZLÜYORUZ.

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176