Kaçırılan Türk gemisi El Kaide diyeti

Newsweek Türkiye'de çıkan yazıya göre, NATO Aden Körfezinde korsan avına çıktı ama artan olayların nedeni ABD nin Somali politikası.

Kaçırılan Türk gemisi El Kaide diyeti

Kaçırılan Türk gemisi El Kaide diyeti

NATO Aden Körfezinde korsan avına çıktı ama artan olayların nedeni ABD nin Somali politikası .

 YALÇIN SABANCI'nın Ya / SA DENİZCİlik şirketine ait M / V Neslihan ' ın geçen hafta Aden Körfezi ' nde kaçırılmasıyla bölgedeki kurbanlara bir Türk gemisi de katılmış oldu .

Korsanlann hangi ülkeden olduklarını tahmin etmek güç değil .

Zira denizlerde saldın olaylarını izleyen ve rapor eden Uluslararası Denizcilik Bürosu ' na göre ( IMO ) Afrika sahillerinde bu yıl kaydedilen 77 gemi kaçırma olayının yanya yakınında failler , Aden Körfezi ' ne kıyısı bulunan Somali ' den .

Bu yıl 31 gemi kaçıran Somalili korsanlar , yaklaşık 45 gün önce kaçırdıklan Rus silahlan taşıyan Ukrayna yük gemisi dahil , 10 gemi ve üzerindeki 200 ' e yakın mürettebatı henüz serbest bırakmadı .

krayna gemisi olayından sonra biri Türk firkateyni Gökova olmak üzere yedi NATO gemisi Aden Körfezi sularında korsan avına çıktı . Ama NATO subaylan arasında bile , gelişmiş izleme sistemlerine sahip ne kadar çok savaş gemisi kullanılırsa kullanılsın bölgede korsanlık olaylannın önüne geçmenin mümkün olmadığına inananlar var . Fransız Amiral Gerard Avin bunlardan biri ve " Bu sorun karada çözülmeli " diyor .

On bir aşiret reisinin kurduğu İslami Mahkemeler Birliği militanları ile ABD desteğindeki Etiyopya güçleri arasında gidip gelen Somali ' nin , kıyılarını denetim altına alamaması en büyük mesele .

Sorunu yaratanların başındaysa ABD var . Zira iki yal önce İslamcı militanlar Somali ' nin başkenti Mogadişu ' yu denetim altına aldığında korsanlık olayları bitmişti .

Korsan çetelerini bozguna uğratan ve yeni saldınlara yeltenenleri şeriat hükümlerince en ağır cezaya çarptıracağını bildiren İslamcı militanlann gözdağı işe yaramış , 2006 yazında tek bir korsanlık vakası dahi yaşanmamıştı .

Ama Mogadişu ' nun yeni liderleri ni " El Kaide ' ye yataklık yapmakla suçlayan George W . Bush yönetimi , Etiyopya güçlerinin aynı yalın Aralık ayında Somali ' yi işgal etmesini destekledi . Kısa sürede Mogadişu ' ya hakim olan Etiyopyalılar , Birleşmiş Milleder destekli geçici bir hükümet kurdu . Ancak bu hükümet değil kıyılarına , başkente bile doğru düzgün hakim olamadı . Sonuçta savaş ve açlık pençesindeki Somalililer ' den bazılannın , her yıl kıyılarının birkaç kilometre açığından geçen yük dolu 200 bin gemiyi fark etmesi de güç olmasa gerek .

YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176