K. Piri Reis: Makinesi Gümrükte, Sorunu yok

DEÜ Deniz Bilimleri ve Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Hüseyin Avni Benli, ‘Piri Reis’in ‘SOS’ verdiği yönündeki haberlere tepki göstererek, “Geminin arızalı hiçbir aksamı yok.“ dedi.

K. Piri Reis: Makinesi Gümrükte, Sorunu yok

İSTANBUL- DEÜ Deniz Bilimleri ve Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Hüseyin Avni Benli, Kıbrıs açıklarında petrol sondajı için önaraştırma yapan, ‘Piri Reis’in ‘SOS’ verdiği yönündeki haberlere tepki göstererek, “Geminin arızalı hiçbir aksamı yok. Yetersiz bir durumu olsaydı bu kadar riskli bir bölgeye gönderilir miydi?” dedi.


3 Ekim’de bakımdan çıkan Piri Reis, baştan sona yenilenmiş fakat 200 bin liralık KDV bedeli ödenemediğinden ana makine ve jeneratörleri gümrüğe takılmış, motorları yenilenemeden yola çıkmıştı. Radikal bunu 14 Eylül’deki haberiyle gündeme getirmişti. Gemide şu an bir sorun olmasa da bu durumun aynen sürdüğü ortaya çıktı. Benli ‘‘200 bin liralık KDV sorununu aşamadık, ana makine ve jeneratörü gümrükten çıkaramadık. Maliye Bakanlığı ‘KDV ödemek zorundasınız’ dedi. Ancak biz devlete şu anki araştırmayı ücret almadan yapıyoruz’’ dedi.

Doğalgaz izi bulununca yine yola çıktı


Kıbrıs’ın güneyinde TPAO tarafından belirlenen ‘G noktası’nı tarayan Piri Reis, sismik araştırmaların 2. aşaması için önceki akşam Gazimağusa Limanı’ndan ayrılmıştı. Geminin arızalandığı haberi üzerine gemiye karadan destek veren Dr. Seda Okay, “Motorlarda sorun yok. Gemi fırtına sonrası ölü dalgalardan dolayı geceyi Gazimağusa açıklarında geçirdi ve (dün) çalışma bölgesine doğru hareket etti” dedi.
Piri Reis’in, ‘G noktası’nda 2 bin 400 kilometrekarede sismik çalışma yapması planlanıyor. Burası Rumların arama yaptığı Afrodit bölgesinin dibinde. Türkiye’de çok amaçlı araştırmalar yapabilecek tek gemi olan 33 yaşındaki Piri Reis, Rumların doğalgaz bulduğu iddiası üzerine önceki gün motorlarını yenileyemeden ikinci kez sefere çıkmıştı.
YORUM EKLE
YORUMLAR
kpt.şevket özdemir
kpt.şevket özdemir - 8 yıl Önce

mevcut araştırma gemimiz maalesef bir tv programında izlemiştim balıkçı gemisi, oda açık deniz değil.

araştırma yapacak personelin devamli dalgalı denizlerde çalışmadığını düşünürsek ayakta kalmaları çok zor.

dolayısıyla akdenizde kış şartlarındaki denizlere karşı dayanıklılık gerek.buda kısa zamanda kazanılacak bir durum değil.koca reis belki görevini biryere kadar yapabilir ama oda zaman dikkate alınırsa yetersizdir.

kaldiki bizim daha kullanışlı bir araştırma gemisine ihtiyacımızın olduğu kesindir.bu eksiklik giderilmeli.

gümrükte kdv ye gelince,gelki sık sık değişiyor ama leasing olmazmı. araştırmaya değermi.bence değer.

ama daha önemlisi ikiside devlet sağ keseden sol keseye.muafiyet neden yoktu.

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176