Japonya'da balina avı başladı

Japonya Balıkçılık Ajansı'ndan yapılan açıklamada, 3 aylık dönemde 260 balina avlamak amacıyla 5 Japon gemisinin Kuzey Pasifik sularına açıldığı belirtildi.

Japonya'da balina avı başladı
Uluslararası Balina Avcılığı Komisyonu'nun yıllık toplantısına haftalar kala Japonya'da balina avı mevsimi başladı. Japonya Balıkçılık Ajansı'ndan yapılan açıklamada, 3 aylık dönemde 260 balina avlamak amacıyla 5 Japon gemisinin Kuzey Pasifik sularına açıldığı belirtildi.

Bilimsel araştırma" kılıfıyla balina avcılığını sürdüren Japonya, sık sık eleştirilere hedef olsa da balina etinin geleneklerinin parçası olduğunu savunuyor. Balina avcılığını düzenlemek için 1946'da kurulan Uluslararası Balina Avcılığı Komisyonu, Japonya'nın 1986'dan beri uygulanan balina avı yasağına istisna getirilmesi yolundaki önerisini geçen yıl yapılan toplantıda reddetmiş, Japonya ise avlayacağı balina sayısını yıllık 440'tan 850'ye çıkarma hedefinden vazgeçmediğini açıklamıştı.

Dünyanın en etkili doğa koruma örgütü Greenpeace de Japonya'nın tutumuyla en yakından savaşan teşkilatlardan. Dünyada Japonya'nın yanı sıra ticari balina avcılığını Norveç, İzlanda ve Karayip Denizi ülkeleri yapıyor. ABD ile Avrupa ülkeleri, türlerin korunması için kesin yasaklamadan yana.
DenizHaber.Com
YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190